Ľudí čoraz menej ohrozujú infekčné choroby

Najčastejšími príčinami úmrtia vo svete sú mozgová príhoda a choroby srdca, ochorenia spájané so životným štýlom vo vyspelých krajinách. Oznámila to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

V posledných desaťročiach ľudí ohrozovali najmä smrteľné infekčné choroby ako sú tuberkulóza, HIV a malária. "V čoraz viac krajinách sa príčinou úmrtia ľudí stávajú neprenosné choroby ako mozgová príhoda a ochorenia srdca," napísal v správe šéf oddelenia štatistiky a informácií WHO Ties Börma. Nový trend by mal pretrvať až do roku 2030, konštatuje v správe WHO.

Výročná správa je zostavená z údajov zozbieraných zo 193 členských krajín WHO a zaznamenáva mortalitu u detí a dospelých, následky úmrtnosti a vplyv rizikových faktorov, ako sú nadmerná konzumácia alkoholu alebo fajčenie. "Podiel úmrtí z dôvodu neinfekčných chorôb bude v najbližších 25 rokoch výrazne rásť v štátoch s priemerne výkonnou ekonomikou a v rozvojových krajinách," píše sa v správe. Do roku 2030 bude predstavovať smrť z dôvodu rakoviny, kardiovaskulárnych ochorení a dopravných nehôd až tretinu všetkých úmrtí.

Riaditeľka WHO Margaret Chanová vo svojom príhovore na výročnom zhromaždení tejto organizácie vyslovila znepokojenie z rozšírenia chronických neprenosných ochorení. "Cukrovka a astma sú na vzostupe takmer všade. Aj rozvojové krajiny ohrozuje obezita, ktorá sa najmä u mestského obyvateľstva začína už v detstve," zdôraznila Chanová. Fajčenie sa podieľa na úmrtiach najviac spomedzi negatívnych vplyvov na zdravie, ktorým možno predchádzať. Tento zlozvyk zabíja až tretinu ľudí, ktorí fajčia. Očakáva sa, že až 80 percent z osem miliónov úmrtí, ktoré možno pripísať následkom fajčenia, bude ohrozovať obyvateľov v rozvojových krajinách.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: