Na Svetový deň trávenia praktickí lekári otvoria dvere verejnosti

Pri príležitosti Svetového dňa trávenia, ktorý pripadá na 29. mája 2008, otvoria svoje dvere verejnosti praktickí lekári na celom území Slovenska. Deň otvorených dverí pripravuje Svetová gastroenterologická organizácia (WGO) v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou všeobecného praktického lekárstva SLS (SSVPL SLS). 

V stanovenom čase tak budú mať záujemcovia možnosť bezplatne využiť konzultačné služby jednotlivých praktických lekárov, ktorí im odpovedia na otázky týkajúce sa zdravého trávenia a správnej výživy. "Poskytnutím vyčlenených hodín, väčšinou nad rámec riadnej ordinačnej doby zdôrazňujeme, že túto problematiku považujeme za dôležitú pre zdravie pacientov a to ešte aj úplne zdravých ľudí," uviedol pre TASR prezident SSVPL SLS Peter Lipták. Podľa jeho slov je dôležité v súčasnosti nielen ochorenia včas diagnostikovať a liečiť, ale predovšetkým im predchádzať. "Deň otvorených dverí je určený aj úplne zdravým ľuďom, aby na základe rád zmenili svoju životosprávu a tak aby u nich nedochádzalo k poškodzovaniu ich zdravia, procesom, ktoré postupne upchávajú cievy alebo procesom, ktoré vedú k rakovine,ô vysvetlil Lipták zámer iniciatívy. "Praktický lekár je jediný lekár, ktorý sa v systéme stretáva s úplne zdravými ľuďmi," uviedol. Do tejto iniciatívy sa tak podľa jeho slov praktickí lekári zapojili úplne prirodzene a logicky. "Napĺňame iba svoju úlohu v systéme zdravotnej starostlivosti," dodal prezident praktických lekárov. 

Správne trávenie a s tým spojená zdravá životospráva je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré môžu ľudia ovplyvniť. "Problémom je to práve preto, lebo naše stravovanie má veľa nedostatkov," skonštatoval Lipták. Od toho, ako sa človek stravuje, závisí vo veľkej miere aj to, s akými chronickými ochoreniami sa v živote stretne a kedy alebo na čo zomrie. "Takže rozvoj chorôb z upchávania ciev – aterosklerózy, ako je napríklad infarkt, porážka, náhla cievna smrť, vyskytujúce sa stále častejšie už okolo 40-tky, ale tiež onkologické ochorenia, ktoré začínajú zabíjať pacientov už od veku 50 rokov, z veľkej miery súvisí s našimi zlými stravovacími návykmi," zhodnotil Lipták. 

Deň otvorených dverí však podľa Liptáka v žiadnom prípade nenahrádza preventívnu prehliadku. Iniciatíva je jedným z mnohých edukačných projektov, ktorý sa snaží dosiahnuť lepšiu informovanosť verejnosti. "Preventívna prehliadka nie je iba informovanie, ale je to aj zisťovanie, včasná diagnostika ochorení. Jej zmyslom je zistiť ochorenia ešte v štádiách, keď iba vznikajú a dajú sa ešte riešiť niekedy aj bez vplyvu na dlhodobé zdravie pacientov," vysvetlil Lipták rozdiel medzi preventívnou prehliadkou a edukačnou akciou. Lipták predpokladá, že sa do akcie zapojí niekoľko sto všeobecných praktických lekárov. Vo svojich čakárňach majú plagáty, z ktorých sa pacienti môžu dozvedieť, že sa lekár na celosvetovom dni aktívne zúčastňuje a kedy sa na neho môžu obrátiť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: