Stovky odborárov v Prahe vypískali reformu zdravotníctva

Stovky odborárov v Prahe vypískali reformu zdravotníctva
Zdroj: bigstockphoto.com

Niekoľko stoviek demonštrantov dnes pred úradom českej vlády v Prahe protestovalo proti plánu vlády a ministra zdravotníctva Tomáša Julínka (ODS) na realizáciou druhej fázy reformy zdravotníctva. 

Druhá etapa reformy má priniesť okrem iného aj transformáciu veľkých nemocníc a zdravotných poisťovní na akciové spoločnosti a ich následnú privatizáciu. Na transparentoch a v prejavoch niekoľkokrát zaznelo varovanie pred chybami, ktoré počas reformy zdravotníctva urobila minulá slovenská vláda. "Toto je taký zvláštny experiment, ktorý pod vplyvom úplne rovnakých poradcov robil na Slovensku pán minister Zajac. Tam to skrachovalo. Podobný experiment odmietli občania v Maďarsku. A celkom rovnaké zmeny, s rovnakými ľuďmi, chystá skupina okolo ministra Julínka. Myslím si, že iba hlupák opakuje rovnaké chyby. My by sme sa mali s tých slovenských skúseností poučiť a mali by sme hľadať inšpiráciu skôr vo vyspelých štátoch západnej Európy - v Nemecku, vo Francúzsku, v Rakúsku, kde zdravotníctvo funguje," povedal pre TASR prezident Českej lekárskej komory Milan Kubek.

Medzi demonštrantov pred úradom vlády v Prahe dnes prišiel aj Anton Salaj, predseda slovenského Odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb. Jeho apel, aby sa Česko vyvarovalo slovenských transformačných chýb, zožal veľký potlesk. Vláda mohla pískanie a ďalšie protesty pred úradom vlády počuť iba cez médiá. Kabinet dnes totiž zasadal v Tepliciach. Protesty proti "Julínkovej reforme" by mali v Česku kulminovať 24. júna, na kedy lekári a zdravotníci ohlásili jednodňový štrajk. Proti zdravotníckej reforme a ďalším reformám vlády premiéra Mirka Topolánka chce v rovnaký deň demonštrovať aj celá Českomoravská konfederácia odborových zväzov (ČMKOZ).

ČMKOZ zastrešuje 32 odborových zväzov a má 540.000 členov. Odborová centrála kvôli reformám a ich dopadom na svojich členov vyhlásila štrajkovú pohotovosť už v marci.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: