Koalícia drží novému ministrovi palce, podľa opozície sa nič nezmení

Koaliční partneri Smeru-SD, ĽS-HZDS a SNS nemajú výhrady k činnosti odstúpivšieho ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča. Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni si však vie predstaviť, že by sa zdravotníctvo mohlo transformovať dynamickejšie. Novému ministrovi Richardovi Rašimu praje veľa zdravia, chuti do práce a energiu na boj so všetkými prekážkami, ktoré ho ako ministra zdravotníctva čakajú. 

Poslanec Národnej rady (NR) SR za SNS Štefan Zelník si myslí, že Valentovič patril ku komunikatívnym ministrom, ktorý viedol dialóg so všetkými dotknutými stranami. Nového ministra čaká podľa neho veľa práce, mal by pokračovať v započatom diele. Poslanec za SDKÚ-DS Peter Markovič naznačil, že SDKÚ-DS tento vývoj predpokladala, jedna figúrka strieda druhú. Valentovič podľa neho dva roky prešľapoval na mieste a ukázalo sa, že Smer-SD nemá žiadny program riešenia problémov v slovenskom zdravotníctve. Rušia sa nemocnice, diskriminujú sa poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, konštatoval s tým, že nič sa nezmení ani po nástupe nového ministra. Smer-SD nevie, ako ďalej, Raši podľa Markoviča bude podliehať Pavlovi Paškovi (predseda parlamentu), ktorý je podľa neho tieňovým šéfom rezortu zdravotníctva.   

Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Mária Sabolová očakávala od exministra ako od človeka z praxe viac. V lete 2006 podľa nej Valentovič pôsobil tak, že bude mať záujem o dialóg s odbornou verejnosťou, čo sa neskôr nenaplnilo. Rozhodnutia bývalého ministra považuje Sabolová za nekoncepčné a bez stratégie. Do histórie sa podľa nej Valentovič zapíše ako človek, ktorý zakázal zisk zdravotným poisťovniam. Ani od nového ministra Sabolová neočakáva zásadné zmeny, keďže bude konať pod taktovkou Smeru-SD. Rašiho však považuje za najprijateľnejšieho z navrhovaných mien na nového ministra, nechá sa prekvapiť, ako bude komunikovať so zdravotníckym výborom parlamentu i odbornou obcou. 

Poslanec za SMK Tibor Bastrnák si myslí, že odstúpenie Valentoviča sa dalo očakávať. Za dva roky do skončenia riadneho funkčného obdobia kabinetu sa podľa neho v zdravotníctve už nič neudeje, čo je škoda. Pôsobenie exministra sa podľa Bastrnáka dá ťažko hodnotiť pozitívne. Raši podľa neho bude pokračovať vo Valentovičových šľapajach.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: