Českí veterinári potvrdili prvý prípad vtáčej chrípky u labute na juhu krajiny

Českí veterinári potvrdili prvý prípad vtáčej chrípky u labute na juhu krajiny
Zdroj: bigstockphoto.com

Veterinári oznámili prvý prípad vtáčej chrípky v Českej republike. Nakazeným vtákom je labuť, ktorú pred týždňom našli pri rieke Vltave neďaleko Hlubokej nad Vltavou v južných Čechách.

Na tlačovej konferencii to dnes oznámil český minister poľnohospodárstva Jan Mládek. Výskyt choroby preukázali predbežné testy, ktoré zatiaľ určili vírus H5. Výskyt podkmeňa N1, ktorý môže byť nebezpečný aj pre človeka, majú potvrdiť alebo vyvrátiť ďalšie laboratórne testy. Či ide o nebezpečný typ H5N1, má byť jasné v stredu.

Veterinári však o výskyte choroby príliš nepochybujú. "Predpokladáme, že pôjde o H5N1," potvrdil ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej správy Milan Malena. Veterinárna správa podľa neho zatiaľ neprijala žiadne konkrétne opatrenia, je však v kontakte so súkromnými veterinármi i štátnou správou, aby mohla začať hneď, ako budú výsledky testov.

"Teraz budeme sledovať vývoj v okolí a vtákov, pokiaľ sa potvrdí vysoko patogénny vírus H5N1, prípadne ich budeme aj zabíjať," povedal Malena.

Mŕtve zviera poslali na testy, výsledky laboratórium skompletizovalo v nedeľu. Podľa Malenu nežije na mieste nálezu obzvlášť veľká populácia labutí. Podozrenie na výskyt vtáčej chrípky v inej oblasti ČR veterinári zatiaľ nemajú.

 "Vtáčia chrípka je veľmi nebezpečná choroba, nie je však žiadny dôvod na paniku ani na zastavenie konzumácie kurčiat. Musíme sa s tým naučiť žiť, rovnako ako sme sa naučili žiť s chorobou šialených kráv BSE a ďalšími chorobami," dodal Mládek.

Ministerstvo v minulých dňoch rozposlalo domácnostiam do poštových schránok leták, v ktorom ľudí upozorňuje, ako sa majú správať, ak sa vírus v Česku objaví. Upozorňuje, že hrozba prenosu vírusu na človeka je malá.

Vtáčia chrípka spôsobuje najväčšie škody, keď sa dostane do hydinárskych chovov. Najbližšie k nálezu je chov vo Vodňanoch. Ani ten však nespadá do desaťkilometrového ochranného pásma, ktoré veterinárna správa v prípade potvrdenia choroby vyhlási.

V prípade, že sa choroba potvrdí, pomôže štát zoologickej záhrade Ohrada v Hlubokej nad Vltavou. Zoo bude môcť využiť na ochranu svojich vtákov vakcíny štátu. K dispozícii ich je dovedna 250.000.

Česko bolo poslednou krajinou v regióne, ktorej sa choroba doteraz vyhýbala. Vtáčia chrípka už zasiahla 23 európskych štátov, vrátane Slovenska.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: