Plavčík nemá byť len módnym doplnkom, musí mať prirodzenú autoritu

Dobrý plavčík vie vďaka svojej predvídavosti a šikovnosti zabrániť nebezpečným situáciám. "Najlepší plavčík je suchý plavčík. Taký, ktorý vie, čo môže od človeka očakávať, vie predvídať situáciu. Plavčík nemá byť len módnym doplnkom, musí mať prirodzenú autoritu," uviedol pre TASR Marek Humeňanský z Vodnej záchrannej služby Slovenského Červeného kríža (SČK) v Prešove.

V súčasnosti ponúka na Slovensku školenie plavčíkov nielen SČK, ale aj súkromné firmy. Školiace strediská SČK sú v Prešove, Bratislave a Liptovskom Mikuláši. "Kurz sa koná dvakrát do roka, vo februári a júni. Záujemca musí mať minimálne 18 rokov a musí vedieť plávať tak, aby splnil vstupné limity," uviedol Humeňanský. V každom kurze je približne 15 až 25 ľudí a pozostáva z teoretickej a praktickej časti. Praktická časť obsahuje plávanie, záchranu topiaceho sa, rôzne vyslobodzovacie chvaty či vynášanie topiaceho sa. V teoretickej časti je okrem iného obsiahnutá prvá predlekárska pomoc a meteorológia. Záverečné skúšky sú zložené z ústnej aj písomnej odpovede. 

Poplatok za kurz je v Prešove vo výške 4500 Sk (148,5 eura). Samozrejme, že záujemca o kurz musí vedieť plávať. "Plávať tak, aby splnil vstupné limity. Vstupné limity na kurz bronz sú zaplávať sto metrov do 2 minút a následne 200 metrov prsia do 5 minút. To znamená, 300 metrov do 7 minút. Taktiež musí zvládnuť 25 minút pod vodou," vysvetlil Humeňanský. Kurz bronz oprávňuje plavčíka pôsobiť na všetkých bazénoch či už otvorených, alebo krytých. "Kto by chcel ísť robiť na vodnú plochu, je potrebné, aby si urobil kurz striebro. Samozrejme, že tento preukaz má medzinárodnú platnosť. Na základe tohto preukazu môžu vykonávať činnosť aj v zahraničí, napríklad na mori," doplnil Humeňanský. Môže sa však stať, že prevádzkovateľ bude chcieť plavčíka preveriť. "Aby si overil, či je na prácu adekvátne pripravený, nakoľko my takéto podmienky, čo sa týka mora, na Slovensku nemáme," objasnil Humeňanský. 

Vedúci plavčíci potrebujú absolvovať kurz zlato. Na ten sú aj vyššie nároky, ako napríklad vodca motorového plavidla alebo potápač prvej triedy. Najvyšším stupňom je zlato - inštruktor, ktorý školí mladých plavčíkov. Podmienkou pre získanie posledného stupňa je nielen prax, ale aj vysokoškolské vzdelanie pedagogického smeru. Záujem o kurz plavčíkov majú v Prešove viac muži ako ženy. O niečo viac ich vyhľadáva kurzy v júni ako vo februári. Podľa Humeňanského sú medzi nimi najmä stredoškolskí a vysokoškolskí študenti, ktorí si chcú takýmto spôsobom privyrobiť, ale aj nezamestnaní a ľudia pracujúci v zariadeniach s bazénmi. "Potom sú to ľudia, ktorí majú blízky vzťah k vode, teda vodní pólisti, plavci a športovci," skonštatoval Humeňanský. Podľa jeho slov o kvalite plavčíka hovorí aj počet zásahov, ktoré musel absolvovať a preto je najdôležitejšie naučiť plavčíka predvídať situáciu pri vode. Práve predvídavosť by mala zabrániť situáciám, pri ktorých ide o život a pri ktorých musí plavčík za záchranu života nasadzovať aj ten vlastný.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: