V Hongkongu nariadili vybitie všetkej hydiny na trhoch

Miestne úrady v Hongkongu nariadili vybitie všetkej hydiny na trhoch po tom, ako sa potvrdil výskyt vírusu vtáčej chrípky na štyroch tamojších trhoch.

Vláda oznámila, že testy trusu hydiny zo štyroch trhov v Hongkongu boli pozitívne na vírus H5N1, ktorý podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) od roku 2003 nakazil 383 a zabil 241 ľudí na celom svete. Nariadenie sa vzťahuje na približne 3000 kusov hydiny umiestnenej na trhoviskách, pričom miestne farmy postihnuté nebudú. Uplynulý víkend tiež zlikvidovali takmer 3000 kusov hydiny, keď vírus objavili na trhovisku na ulici Po On Road. Masové vybíjanie hydiny je neradostnou spomienkou na rok 1997, keď bola zlikvidovaná všetka hydina po tom, ako sa na území Hongkongu objavil prvý prípad prenosu vírusu na človeka. Vtedy však vláda zakročila neskoro a šesť z 18 nakazených ľudí zomrelo.

K žiadnym ďalším prípadom nakazenia človeka vírusom odvtedy v Hongkongu nedošlo hlavne vďaka prísnym kontrolám a masovému vybíjaniu. Nový výskyt však teraz zvýraznil ťažkosti, aké má Hongkong pri svojej ochrane pred týmto vírusom, pričom sa špekuluje, že bol na územie dovezený z Číny spolu s pašovanou hydinou.

Zástupkyňa riaditeľa pre hygienu potravín a životného prostredia Alice Lau povedala, že zatiaľ vírus nenašli v žiadnych mŕtvych kusoch a nedošlo ani k nakazeniu človeka. "Samozrejme, nemôžeme byť spokojní, a preto sme siahli k týmto rozhodným krokom, aby sme uzavreli všetky maloobchodné predajne a vybili zostávajúcu hydinu," povedala.

Správu priniesla tlačová agentúra DPA.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: