Pripravuje sa analýza dopadov zavedenia výmenných lístkov u lekárov

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje analýzu pozitívnych aj negatívnych dopadov zavedenia výmenných lístkov od praktického lekára na vyšetrenie k špecialistovi. "Potom rozhodneme, ako ďalej pokračovať," povedal dnes šéf rezortu Richard Raši na spoločnej tlačovej besede s premiérom Robertom Ficom po kontrolnom dni. Podotkol, že zjednodušenie výmenných lístkov by mohla priniesť aj plánovaná informatizácia zdravotníctva. O zrušenie výmenných lístkov sa už niekoľkokrát pokúsila predsedníčka poslaneckého klubu KDH Mária Sabolová.

Minister Raši plánuje po 20. júni stretnutia s riaditeľmi fakultných nemocníc v pôsobnosti rezortu, na ktorých chce prerokovať zefektívnenie a zekonomizovanie ich činností bez dopadu na pacientov. Objasnil, že on v pozícii riaditeľa takejto nemocnice pracoval na znížení dlhu zariadenia formou zrušenia nevýhodných konzultačných a poradenských zmlúv, zefektívnením nákupu bežného materiálu a liekov, či zvýšením cien za komerčné služby a prenájom priestorov. Za súčasné priority považuje Raši prípravu katalógu výkonov, prípravu koncepcie štandardných liečebných a diagnostických procesov, informatizáciu v zdravotníctve, dokončenie vyhlášky o minimálnom prístrojovom a technickom vybavení zdravotníckych zariadení, ako aj boj proti fajčeniu a alkoholizmu. Minister sa dotkol aj verejnej minimálnej siete zdravotníckych zariadení. Vysvetlil, že štátne poisťovne nebudú zatvárať nemocnice, ale budú optimalizovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti. "Nechcem, aby vznikol dojem, že VšZP preletí Slovenskom a nemocnice ostanú zatvorené," zdôraznil.

Premiér objasnil, že zlučovanie štátnych poisťovní - Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a Spoločnej zdravotnej poisťovne nie je preňho prioritou. Tou bolo zastavenie tvorby zisku v súkromných zdravotných poisťovniach. Na margo kontroverzného Národného programu ochrany sexuálneho a reprodukčného zdravia, proti ktorému protestovali viaceré mimovládne organizácie aj Konferencia biskupov Slovenska, konštatoval, že vláda nechce nikoho provokovať. "Chceme aj citlivé témy komunikovať tak, aby to bolo zvládnuté pre každú vrstvu obyvateľstva," uzavrel s tým, že program považuje za pomerne významný.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: