Vláda a poslanci sa problémom zdravotne postihnutých venujú nedostatočne

Vláda a poslanci sa nedostatočne venujú problémom zdravotne postihnutých občanov. Tvrdia to aktivisti s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) združení v neziskovej organizácii Centrum samostatného života (CSŽ).

"Považujeme za zle fungujúcu vládu, ktorá si nenašla čas na riešenie problémov občanov s ŤZP, považujeme za zle fungujúci taký parlament, ktorý za štyri roky svojej činnosti schválil len reštrikčné zákony voči ťažko postihnutým občanom," konštatoval dnes na tlačovej besede spolupracovník Centra Vladimír Húšťava.

"Kým si poslanci dokážu behom dvoch dní zmeniť ústavný zákon, ak ide o ich imunitu, tak nedokážu a už nechcú do volieb pre občanov s ŤZP schváliť sociálne zákony," dodal šéf CSŽ Jaroslav Grič. Aktivisti vláde vyčítajú, že nemala vypracovanú skutočnú koncepciu v zlepšení postavenia hendikepovaných ľudí a problémy ŤZP si neosvojila ako prioritu, podobne ako napríklad riešenie iných problémov - národnostné menšiny, šport, či drogy. Konkrétnym problémom je podľa Centra samostatného života aj zrušenie valorizácie všetkých príspevkov pre postihnutých alebo obmedzenie príspevku na kúpu auta len pre pracujúcich a študentov.

Reštriktívny postup napríklad v oblasti valorizácie peňažných príspevkov pre potreby občanov s ŤZP bol podľa stanoviska tlačového oddelenia Ministerstva práce, rodiny a sociálnych vecí SR nevyhnutný z dôvodu ich nízkej adresnosti a tiež neudržateľnej finančnej záťaže pre štát. "V roku 1993 sme evidovali 44 231 poberateľov rôznych kompenzačných príspevkov, čo predstavovalo náklady 427 miliónov korún, kým v roku 2004 už takmer 154 000 poberateľov, čo si vyžiadalo päť miliárd Sk," uvádza ministerstvo.

Ďalšie legislatívne návrhy v problematike hendikepovaných ľudí, ako napríklad zákon o sociálnych službách alebo o kompenzačných príspevkoch bude údajne rezort z dôvodu predčasných volieb riešiť až po voľbách. "Obidva zákony budú z veľkej miery pripravené pre budúcu vládu aj po konzultáciách a v spolupráci s organizáciami zdravotne postihnutých občanov," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: