Laserová epilácia - odstráňme neželané chĺpky navždy

Laserová epilácia - odstráňme neželané chĺpky navždy
Zdroj: bigstockphoto.com

Pri laserovej epilácii korienok vlasu absorbuje energiu laseru. Počas laserového pulzu sa tak zvýši teplota v rastových centrách chĺpkov uložených pri  korienkoch vlasov. Rastové centrá riadia rast chĺpkov a určujú tak dĺžku, hrúbku a intenzitu zafarbenia chĺpkov. Zvýšená teplota vedie ku  poškodeniu rastových centier.

Chĺpok, ktorý narastie po laserovom zákroku je kratší, tenší a menej pigmentovaný. Cieľom laserovej epilácie teda nie je úplná epilácia ,,do hladka´´, ale podstatné zjemnenie resp. dosiahnutie ochlpenia obdobného vzhľadu ako má ochlpenie napr. na čele. Na tomto mieste má ochlpenie každý človek, no vzhľadom  na to, že chĺpky sú tenké, krátke, nepigmentované,  existenciu ochlpenia si ani  neuvedomujeme. Laserová epilácia vedie síce ku podstatne zníženému počtu chĺpkov na ošetrovaných miestach, ale hlavný efekt je daný „zmenšením a odfarbením“ chĺpkov.

Prečo treba laserovú epiláciu opakovať?

Chĺpky počas života neustále vypadávajú a na tých istých miestach opäť dorastajú. Rastové centrum je vyvinuté iba počas jedného obdobia rastu chĺpku. Rastové centrá sú prítomné iba u jednej tretiny z aktuálne narastených chĺpkov. Laser tak dokáže tepelne ovplyvniť iba práve túto jednu tretinu.

Na zasiahnutie ďalších korienkov spolu aj s ich rastovými centrami si treba určitý čas počkať, napr. pri epilácii bikín 2-3 mesiace. Práve toľko trvá, aby sa tzv. spiace chĺpky zobudili, začali aktívne rásť a prešli tak do obdobia aktívneho rastu, kedy sú v korienkoch vyvinuté rastové centrá a možno ich zasiahnuť laserom. Keďže na jedno ošetrenie sa zasiahne približne jedna tretina chĺpkov, laserový zákrok treba minimálne 3-krát opakovať. Po 3 opakovaniach sa zasiahne každý chĺpok práve jeden krát.

Sú nejaké rozdiely v prístrojoch používaných na laserovú epiláciu?

Laser Lightsheer XC je v súčasnosti najvýkonnejším diódovým epilačným  laserom. V porovnaní napr. s laserom Lightsheer ET má takmer dvojnásobne väčšiu plochu, ktorú pokryje laserový lúč, čo podstatne umožňuje skrátiť dlhšie trvajúce zákroky napr. epiláciu chrbta a dolných končatín.

Pre navodenie tepelného efektu je rozhodujúce množstvo energie v hĺbke kože v oblasti korienkov a nie množstvo energie ktorá je aplikovaná na povrch kože. Dvakrát väčšia plocha laserového lúča plocha zabezpečí doručenie väčšieho množstva energie laserovélo lúča do hĺbky kože ku korienkom chĺpkov. Resp. pre navodenie rovnakého efektu stačí pri novom prístroji použiť nižšie nastavenia intenzity (hustoty energie).Tým pádom je zabezpečený vyšší efekt laserovej epilácie. Efektívnejšie sa tak môžu epilovať bledšie chĺpky, pri ktorých doterajšie systémy nestačili, alebo je možné efektívnejšie epilovať klientov s tmavšou pokožkou.

Laserová epilácia vo všeobecnosti

Epilácia lasermi sa zakladá na tepelnej deštrukcii vlasového korienka absorpciou svetelného lúča. Opakovaným tepelným pôsobením na korienok vlasu sa stráca schopnosť chĺpku rásť, chĺpok sa stenčuje, stráca farbu a skracuje sa jeho dĺžka.

Chĺpky sa 3-4 týždne pred ošetrením nesmú netrhať, pretože zákrok by mal nižšiu účinnosť. Resp. vytrhnutím by sa stratil „záchytný bod“ pre laser. Takisto 3-4 týždne pred zákrokom sa nesmie vystavovať ošetrované miesto slnečnému žiareniu a soláriu. Po nedodržaní tejto podmienky sa podstatne zvyšuje riziko popálenia pri zákroku a zároveň znižuje jeho účinnosť. Do hlbšej vrstvy kože, kde sú uložené korienky, prenikne iba tá časť laserovej energie, ktorá sa nezachytí v pokožke. Pokožka aj vlasové korienky obsahujú rovnaké farbivo v ktorom sa laserové žiarenie zachytáva.

Pri laserovom pulze sa ohrieva pokožka aj vlasový korienok. Parametre zákroku treba navoliť tak, aby sa pokožka teplom neovplyvnila a bol teplom zasiahnutý iba korienok. Ideálnym klientom na epiláciu je klient s bledou kožou a tmavými chĺpkami, kedy pokožka najmenej „konkuruje“ vo vychytávaní laserového žiarenia chĺpkom. Čím je farebný kontrast medzi pokožkou a chĺpkami menší, tým je laserová epilácia menej účinná – treba navoliť nižšie energetické parametre, aby sa zabránilo tepelnému poškodeniu pokožky.

3-4 týždne pred zákrokom sa  môžu chĺpky holiť alebo odstraňovať depilačnými prípravkami (krémy, peny atď.). Na prvé laserové ošetrenie je vhodné prísť s chĺpkami dĺžky 0,5 až 1 mm. 2 až 3 týždne po zákroku sa postupne z kože uvoľňujú devitalizované chĺpky, čo budí dojem rastúcich chĺpkov, devitalizované chĺpky v priebehu 2 až 3 týždňov spontánne vypadnú.

Autor článku: MUDr. Rastislav Vrabec

Dátum zverejnenia: