Muža v smrteľnom štádiu rakoviny kože zachránila nová liečba

Muž z amerického štátu Oregon v pokročilom štádiu rakoviny kože, ktorému lekári dávali rok života, sa po experimentálnej liečbe úplne uzdravil. Liečba spočívala v naštartovaní jeho imunitného systému.

Muž mal na chrbte melanóm, ktorý sa neskôr rozšíril do slabín a pravého pľúcneho laloku. V júli 2005 sa podrobil liečbe a o dva mesiace jeho telo nevykazovalo žiadne príznaky rakoviny. Rovnako sa uňho neobjavili príznaky ochorenia ani dva roky po liečbe. Zázračné uzdravenie 52-ročného pacienta je jediným úspechom malej štúdie, ktorý nabáda lekárov, aby boli vo svojom optimizme opatrní. Liečba, o ktorej informovalo dnešné vydanie týždenníka New England Journal of Medicine, je posledným z malej série úspechov zahŕňajúcich liečbu rakoviny kože prostredníctvom podpory imunitného systému.

"Imunoterapia sa stala najsľubnejším prístupom" pri liečbe pokročilých štádií smrteľných prípadov rakoviny kože, uviedol Dr. Darrell Rigel, vedec v oblasti dermatológie z Inštitútu Newyorskej univerzity pre výskum rakoviny, ktorý sa na výskume nepodieľal. Experimenty s podporou imunity zatiaľ netvoria celkovú terapiu. Dva roky po uzdravení pacient prerušil kontakt s výskumníkmi, ktorí nevedia, aký je v súčasnosti jeho zdravotný stav. Muž, ktorý žije v malom oregonskom meste, odmieta poskytovať rozhovory médiám.

Melanóm je rakovina kožných buniek, ktoré vytvárajú pigment a sú dôvodom opálenia pleti ako snahy organizmu chrániť sa pred ultrafialovým žiarením zo slnka. Rakovina kože sa spustí, keď žiarenie príliš zaťaží a poškodí bunky a spôsobí ich zmeny. V Spojených štátoch každoročne diagnostikujú 62.000 nových prípadov rakoviny kože a zomiera na ňu 8000 pacientov. Pri včasnom objavení je možné melanóm úspešne liečiť chirurgickým odstránením napadnutej kože, "ak sa však rozšíri, liečba je takmer nemožná," dodal Dr. Rigel. V poslednej dobe však vedci skúšajú pomôcť pacientom s rakovinou prostredníctvom podpory ich imunitného systému. Dobrou správou je, že imunoterapia nemá žiadne škodlivé vedľajšie účinky.

Prípad muža z Oregonu však zanechal množstvo nezodpovedaných otázok. Pred imunoterapiou podstúpil ďalšie druhy liečby, ktoré mohli rakovinu oslabiť. Žiadny z ostatných ôsmich pacientov, ktorí absolvovali imunoterapiu, sa však nevyliečil. Nie je jasné prečo. Informovala o tom agentúra Associated Press.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: