Aj nedostatočná pohybová vyspelosť má za následok vysoký počet utopení

Aj nedostatočná pohybová vyspelosť Slovákov a absencia základných plaveckých výcvikov v základných školách sa podpisujú pod vysoký počet ročne utopených ľudí na Slovensku. "Počet ľudí, ktorí sa na Slovensku každoročne utopia, je v porovnaní s krajinami profitujúcimi z turistického ruchu alarmujúci," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii prezident Vodnej záchrannej služby Slovenského Červeného kríža (VZS SČK) Igor Baran. 

"Ja som stopercentne presvedčený o tom, že pohybová vyspelosť v rámci vodného prostredia na Slovensku je na veľmi nízkej úrovni, ukazujú to aj štatistiky," uviedol Baran. Problémom je podľa jeho slov aj nedostatok financií na realizáciu plaveckej prípravy na základných školách. Na Slovensku sa tak ročne utopí približne 50 ľudí. Predbežná štatistika zo stredísk, v ktorých pôsobili plavci záchranári VZS SČK, hovorí, že v roku 2007 sa utopilo 26 ľudí, z toho najviac - 19 na vodných tokoch (riekach) a jeden v bazéne. "Z hľadiska nehôd je voda ako živel na druhom mieste hneď za dopravnými nehodami," ozrejmil Baran.

Medzi najčastejšie príčiny utopenia patrí najmä konzumácia alkoholu a zlyhanie telesných orgánov. "Veľmi veľa prípadov utopenia nastáva vplyvom zlyhania telesných funkcií," uviedol Baran. Slnenie na slnku môže spôsobiť úpal či úžeh. Pri následnom páde do vody, môže dostať organizmus šok z chladnej vody a dôjde k utopeniu. "Ľudia by mali byť stále oboznamovaní tým, že ak prídem k vode a je 35 stupňov a sedím v tieni, dám si pivo a dve borovičky, a potom sa hodím do vody, môže nastať problém," skonštatoval Baran. Celkovo sa v rokoch 1989 až 2006 utopilo na Slovensku 2042 ľudí. Štatistiky ukazujú, že najväčšie nebezpečenstvo pre slovenských plavcov je najmä v tečúcich a netečúcich vodách a priehradách. Podľa SČK sú varujúce aj údaje za rok 2008. Pred letnou turistickou sezónou sa doteraz utopilo šesť detí do 15 rokov. 

Plávanie je podľa Barana najprístupnejšou letnou vodnou aktivitou. "Slovensko je veľmi zavodnená krajina," uviedol v tejto súvislosti. Podľa hydrologickej charakteristiky má 338 prírodných a umelých vodných nádrží. Vodné toky majú dĺžku takmer 50000 km, umelé kanály vyše 7500 km, k dispozícii je aj 252 krytých bazénov a plavární. Aj preto je podľa Barana dôležité, aby mal každý človek a to nielen vodný záchranár, základné informácie o tom ako zachrániť topiaceho sa človeka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: