Británia: Približne 100.000 domácností dostáva kontaminovanú vodu

Tisícky ľudí v britských mestách Northampton a Daventry si dnes museli prevárať pitnú vodu pre obavy z jej možnej kontaminácie. 

Spoločnosť Anglian Water informovala, že zistenie parazita Cryptosporidium v zásobách vody postihol približne 100.000 domácností. Úrady v grófstve Northamptonshire uviedli, že nariadili uzavretie deviatich škôl, ktoré nemajú dostatočné zásoby balenej vody pre žiakov. "V noci sme dostali vzorky vody, napadnutej parazitom  Cryptosporidium," uviedol hovorca Anglian Water Andrew Mackintosh pre televíznu stanicu BBC. "Požiadali sme obyvateľov, aby si pitnú vodu pred konzumáciou, varením, čistením zubov či kŕmením domácich miláčikov prevárali," dodal. Použitie vody na osobnú hygienu je podľa neho úplne bezpečné.

Cryptosporidium môže spôsobiť vážne tráviace ťažkosti. Medzi príznaky patrí hnačka, bolesti žalúdka, strata hmotnosti a horúčka, ktorá môže trvať až tri týždne, informovala britská Agentúra na ochranu zdravia. Podľa hovorcu si obyvatelia postihnutých oblastí musia prevárať vodu až do odvolania.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: