korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Redukcia financií od VšZP môže ohroziť existenciu nemocnice v Kežmarku

Nemocnica MUDr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku dostane od júla opäť menej peňazí od Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), čo môže podľa slov riaditeľa Jozefa Klímu ohroziť jej existenciu.

"O rozhodnutí VšZP som sa dozvedel z médií a nepoznám ani dôvody. Redukcia môže nemocnicu do konca roka finančne veľmi poškodiť, dokonca ohroziť jej existenciu, keďže 65 percent našich pacientov je poistených vo VšZP," uviedol riaditeľ. Zdôraznil, že vedenie nemocnice bude musieť zvažovať ďalšie kroky s dopadom na zamestnanosť. Nevylúčil zrušenie niektorých oddelení. Opakovaná medializácia redukcie nemocníc zneisťuje zdravotnícky personál. "Lekári a sestry nevedia, či majú odísť a hľadať si inú prácu, alebo čakať, kým ich prepustia. Kvôli neustálemu spochybňovaniu len z našej nemocnice odišlo, prípadne vôbec nenastúpilo, osem veľmi dobrých lekárov. Všetci odišli do zahraničia," konkretizoval skúsenosti Klíma.

Do rekonštrukcie kežmarskej nemocnice investovali v ostatnom období viac ako 80 miliónov Sk (2,636.956 eur). Zdravotnú starostlivosť poskytuje vyše 70.000 občanom spádovej oblasti, do ktorej patrí aj v zimných mesiacov len ťažko dostupné Zamagurie. Pacienti si služby nemocnice pochvaľujú. Oceňujú najmä ľudský, ústretový prístup zamestnancov, upravené, zrekonštruované priestory a odbornosť lekárov. Nemocnica MUDr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku ročne odlieči 8000 pacientov. Ako jediná na Slovensku obhájila v januári 2008 európsku normu pre zdravotníctvo IWA 1:2001 (Internacional Workshop Agreement). V uplynulom období otvorila jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS) pre dospelých, rozšírila JIS pre novorodencov, arytmologickú a koronárnu jednotku, paliatívne lôžka, poskytuje dialýzu a uvažuje aj nad ďalšími činnosťami.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: