V minulom roku vykonali na Slovensku 22 transplantácií srdca, historicky prvú transplantáciu uskutočnili v Bratislave v roku 1968 pod záštitou profesora Karola Šišku. Od roku 1998 transplantácie robia v Národnom ústave srdcových a cievnych ochorení (NÚSCH) aktívne, o čom svedčí aj skutočnosť, že apríli tohto roka sa tu uskutočnila jubilejná 100. transplantácia srdca. V prípade, že ide o detských pacientov, tak transplantácie sa vykonávajú v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou.
Čakateľov na transplantáciu srdca na Slovensku možno rozdeliť do dvoch skupín. „Skupinu aktuálnych, ktorí spĺňajú všetky podmienky a potrebujú transplantáciu ihneď, ako to je možné. Tvorí ju 19 dospelých a dve deti. A tých, ktorí budú potrebovať transplantáciu perspektívne je okolo 100," uviedla pre TASR primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH Eva Goncalvesová. K hlavným podmienkam, ktoré musí spĺňať darca, patrí podľa Goncalvesovej nepochybná diagnóza mozgovej smrti. Dôležitá je tiež normálna alebo skoro normálna funkcia jeho srdca za predpokladu, že sú vylúčené všetky možné chorobné stavy, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť osud príjemcu. Uprednostňujú sa darcovia mladších vekových kategórií do 50 rokov.
Ďalším predpokladom je tiež skutočnosť, že potenciálny darca nevydal počas svojho života písomné vyhlásenie, že s týmto zásahom do svojej telesnej integrity nesúhlasí. Register týchto osôb vedie ministerstvo zdravotníctva a v súčasnosti podľa jeho hovorkyne Silvie Horváthovej obsahuje 201 odmietnutí na odber orgánov po smrti. „Prvé odmietnutie zaregistrovali v roku 1999," doplnila. Srdce od donora, ktorý spĺňa všetky potrebné požiadavky a u ktorého stanovili mozgovú smrť, možno odobrať okamžite. „Odber orgánov však možno organizovať aj dlhšie, ak je darca obehovo stabilizovaný," ozrejmila Goncalvesová. Čas od odberu srdca do začiatku jeho transplantácie by nemal byť dlhší ako tri až štyri hodiny. Operačný výkon pri priaznivom priebehu trvá obvykle tiež tri až štyri hodiny
Autor článku: TASR