Raši: Valentovič môže byť aj ako predseda DR ÚDZS poradcom VšZP

Exminister zdravotníctva Ivan Valentovič bude aj ako predseda Dozornej rady Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (DR ÚDZS) pôsobiť ako poradca Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). „Valentovič pôsobí ako poradca, nie ako výkonný orgán VšZP,“ odmietol dnes po rokovaní Výboru NR SR pre zdravotníctvo podozrenia z konfliktu záujmov minister zdravotníctva Richard Raši. Valentovič by mal vo funkcii predsedu DR ÚDZS vystriedať Vojtecha Lazara.

Na miesta troch členov dozornej rady - Mariána Petka, Daniela Végha a Petra Horvátha, ktorých minulý týždeň navrhla vláda odvolať, sú známi dvaja adepti - Peter Janko a Jozefa Molitora. Minister tvrdí, že dvaja z odvolávaných členov nemajú morálny kredit na výkon funkcie, pretože pôsobia ako riaditelia privátnych zdravotníckych zariadení. Jedno miesto patrí podľa Rašiho opozícii. Meno svojho nominanta má oznámiť vláde, ktorá sa k nemu vyjadrí. Mária Sabolová z KDH takýto postup kritizovala, pretože opozícia nevedela, že sa od nej očakáva nominovanie jedného člena. Predsedovi výboru Viliamovi Novotnému (SDKÚ-DS) sa zasa nepozdáva, že Valentovičove osobné problémy, pre ktoré podal demisiu, sa pominuli za tri týždne odkedy odišiel z funkcie ministra zdravotníctva. Raši po rokovaní prízvukoval, že rozhodnutia vlády sú verejné a opozícia o návrhu na odvolanie troch členov DR ÚDZS mala vedieť od 25. júna. „Opozícia vedela, že jedno miesto je pripravené pre ňu,“ povedal. 

V DR ÚDZS sedí päť ľudí – predseda, podpredseda a traja členovia. O jej novom personálnom obsadení budú poslanci rozhodovať v stredu 2. júla.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: