Nemocnica v Ilave sa asi stane integrovaným pracoviskom trenčianskej nemocnice

Ilavská nemocnica sa pravdepodobne stane integrovaným pracoviskom Fakultnej nemocnice Trenčín. Správna rada Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Ilave dnes schválila projekt integrácie. TASR o tom dnes po zasadnutí správnej rady informoval jeden z jej členov, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Pavol Sedláček.

"Jeden z variantov, ako zachovať činnosť tejto nemocnice, je integrácia s Fakultnou nemocnicou Trenčín. Riaditeľ trenčianskej nemocnice tento projekt odovzdal na ministerstve. Takže sme si schválili kroky, ktoré treba k tomu urobiť tak, aby sme tie činnosti pre región zachovali," vysvetlil cieľ dnešného stretnutia Sedláček. Integráciu vidí do budúcnosti reálne a zdôraznil, že v súčasnosti sa hľadá optimálna forma zachovania činnosti nemocnice, dostupnosti zdravotnej starostlivosti i pracovných miest. Diskusia s odborármi je plánovaná už na pondelok 21. júla. "Budú oboznámení s krokmi, ktoré sa robia a s možnosťami, ktoré sú," povedal Sedláček. Dodal, že popri snahe o integráciu je nevyhnutné zachovať aj ľudí, ktorí budú činnosť nemocnice zabezpečovať.

Termín realizácie samotnej integrácie zatiaľ známy nie je. "Záleží to, samozrejme, aj od ministerstva zdravotníctva, Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a ako to dokážeme pripraviť aj legislatívne. Možno tri mesiace, možno do konca roka. Snažíme sa naozaj aktuálne rokovať a hľadať čo najrýchlejšie riešenie," zdôraznil Sedláček. Riaditeľ NsP Ilava Marián Brídik sa dnes k situácii odmietol vyjadriť. 

Na Mestskom úrade v Ilave sa dnes konalo i stretnutie starostov a primátorov z okresu Ilava s členmi správnej rady NsP v Ilave, s vedením nemocnice a niektorými poslancami TSK. "Čo sa týka rokovaní so VšZP, zatiaľ nie je priebeh rokovaní taký, že by ilavská nemocnica ako taká mala zabezpečenú nejakú stabilitu fungovania v štandarde ako doteraz. V podstate prístup VšZP je taký, že ich návrh zmluvy a financovania aktivít nemocnice nie je dostatočný na to, aby nemocnica v Ilave mohla byť a zostať do budúcna funkčnou nemocnicou pre obyvateľov regiónu - zhruba 80.000 ľudí," informoval o téme dnešného stretnutia primátor mesta Ilava Štefan Daško. "Sme z toho rozhorčení a rozhorčení sú z toho aj ľudia. Spôsob jednania VšZP je nechutný," zdôraznil. Trojdňovú petíciu za zachovanie NsP Ilava podpísalo spolu 13.986 občanov. Ako uviedol primátor, z počtu sklamaný nie je. "Vzhľadom na to, že sme chceli nazbierať tieto podpisy v čo najkratšej dobe, nešli sme do záberu celého regiónu, lebo k nám majú dosah aj ľudia z púchovského okresu," vysvetlil Daško.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: