Vedenie mesta v Šali chce dostať nemocnicu pod správu NSK

Zástupcovia mesta Šaľa sa usilujú dosiahnuť vrátenie šalianskej nemocnice pod správu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK). Súčasným prevádzkovateľom nemocnice je nezisková organizácia Forlife, ktorá zariadenie prevzala do dlhodobého prenájmu práve od NSK v októbri 2005. 

Od začiatku júla tohto roka Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) znížila zmluvný finančný objem za hospitalizácie vo Všeobecnej nemocnici Šaľa na 1,5 milióna Sk (49.791 eur) mesačne, čo predstavuje 68-percentné zníženie objemu oproti minulému roku. Vedenie nemocnice zareagovalo uzatvorením chirurgického, gynekologicko-pôrodníckeho a detského oddelenia od 1. júla 2008. Zároveň oznámilo, že časť zamestnancov presunie na iné pracoviská a časť prepustí v zmysle zákona. Racionalizačné opatrenia sa mali dotknúť približne 200 ľudí. Ku koncu tohto mesiaca odchádza zo šalianskej nemocnice 36 zamestnancov. Záujem o nich prejavila nemocnica v Galante, ktorá má nedostatok lekárov a stredného zdravotníckeho personálu. Do konca augusta prepustí nemocnica v Šali 88 pracovníkov, z toho 11 lekárov, 40 zdravotných sestier, osem pôrodných asistentiek, 10 asistentov a 19 robotníkov. 

Vedenie mesta v situácii, ktorú považuje za začiatok konca nemocnice, oslovilo zástupcov NSK so žiadosťou o pomoc pri jej riešení. Od prevzatia šalianskej nemocnice pod správu NSK očakáva obnovenie zmluvných vzťahov so VšZP i s poisťovňou Dôvera. Ako potvrdil hovorca predsedu NSK Stanislav Katrinec, predseda NSK Milan Belica nemá výhrady voči prevzatiu nemocnice pod správu NSK za určitých podmienok. "Nemáme záujem o súdne prieťahy so súčasným prevádzkovateľom. Ak by bola nezisková organizácia Forlife ochotná korektne sa dohodnúť na prevzatí nemocnice pod našu správu, bol by tento krok reálny," uviedol Katrinec. Druhou podmienkou predsedu samosprávneho kraja je zvýšenie zmluvných finančných objemov zo strany VšZP. "Kraj bude súhlasiť s prevzatím nemocnice len v prípade, že k termínu možného prevzatia sa nestane nič, čo by akýmkoľvek spôsobom ohrozilo chod nemocnice," uviedol Katrinec. Vedenie spoločnosti Forlife, n.o. sa k návrhu mesta Šaľa na zmenu prevádzkovateľa nemocnice nevyjadrilo.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: