Pravdepodobnosť nákazy vírusom HIV u homosexuálov je 19-násobne vyššia

Muži, ktorí majú pohlavný styk s mužmi, sa nakazia vírusom HIV s devätnásťnásobne vyššou pravdepodobnosťou ako zvyšok populácie. Vyplýva to zo štúdie, ktorú dnes zverejnila American Foundation for AIDS Research (AMFAR) na svetovej konferencii o AIDS v Mexico City. Najväčšie riziko nákazy týmto nevyliečiteľným a smrteľným vírusom predstavujú homosexuálni a bisexuálni muži. Organizácia AMFAR zistila, že 44 percent zo 128 krajín, ktoré poskytli informácie pre United Nations AIDS agency UNAIDS (program OSN pre boj s HIV/AIDS), zlyhalo v zabezpečení údajov o infikovaných homosexuálnych a bisexuálnych mužoch. 

Vlády a miestne organizácie sa nezamerali na nárast HIV epidémie medzi mužmi, ktorí majú pohlavný styk s inými mužmi. Až 71 percent krajín uviedlo, že nemá informácie o ich počte, povedal výkonný riaditeľ AMFAR-u Kevon Frost.  Zlyhanie organizácií ako sú Global Fund (for AIDS, Tuberculosis and Malaria), PEPFAR (the U.S. President's Emergency Plan for AIDS Relief), Svetovej banky a ďalších je neospravedlniteľná, dodal Frost s tým, že tieto organizácie disponujú politikou pre ženy, narkomanov, migrantov - ale nikto nemá komplexnú politiku pre homosexuálov a bisexuálov. Podľa AMFAR-u sú Keňa, Jamajka, Benin, Thajsko a Ghana krajinami s najväčším podielom nakazených homosexuálov a bisexuálov.

V Latinskej Amerike je podľa zistení riziko nákazy homosexuálov 33-krát väčšie ako u ostatnej populácie, pričom v Ázii je to o 18-krát a v Afrike najmenej o štyri razy. Dokonca v Bolívii im hrozí nakazenie o 179-krát častejšie. V Mexiku zistili, že 26 percent mužov, ktorí majú pohlavný styk s mužmi, mali HIV - čo je najväčšia miera v Latinskej Amerike. Kriminalizovanie pohlavnej aktivity medzi mužmi je hlavným hnacím motorom epidémie v mnohých krajinách, uzatvára správa. Sedem z desiatich štátov s najvyššou mierou nakazených HIV medzi homosexuálmi a bisexuálmi kriminalizuje homosexualitu. Celkovo 86 krajín kriminalizuje pohlavný styk medzi mužmi. V siedmich krajinách sa tento prečin trestá dokonca smrťou. Táto stigma a diskriminácia často bráni mužom v prístupe k čo len základným službám a starostlivosti pri nákaze HIV.

Správu priniesla tlačová agentúra Reuters.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: