Cudzinci ovládli českých výrobcov liekov

České farmaceutické firmy idú na odbyt. Potenciálnych investorov nestíha odháňať nielen gigant Zentiva, záujem je aj o menšie spoločnosti. Informuje o tom dnes český denník Hospodářské noviny.

Olomouckú Tamdu, výrobcu liečivých prípravkov a distribútora liečiv, kúpila belgická spoločnosť Arseus, pražskú Interpharmu zase získal japonský zdravotnícky gigant Otsuka. "Najväčší českí producenti a distribútori liekov sú už teraz v rukách zahraničných vlastníkov. No nielen na českom ale na celom stredoeurópskom trhu momentálne prebieha veľká konsolidácia, keď veľké firmy skupujú tie menšie," uviedol analytik spoločnosti Cyrrus Karel Potměšil. Súčasťou veľkých skupín sa tak stali aj Tamda a Interpharma. Belgický výrobca produktov a služieb pre zdravotníctvo pôsobí v 11 krajinách. Od nákupu Tamdy, za ktorý údajne zaplatil 5 miliónov eur (150,63 milióna Sk) si sľubuje hlavne posilnenie podielu na trhu a posun smerom na východ Európy, kde vidí ďalšie investičné príležitosti.

Nový vlastník Interpharmy je podstatne väčší kolos. Celkové tržby Otsuky sú zhruba 128,6 miliardy Kč (162,81 miliardy Sk), čo je sedemkrát viac, ako má Zentiva. Firma pôsobí najmä v Ázii a Amerike. Teraz sa snaží dobyť Európu.

(1 EUR = 30,126 SKK, 1 CZK = 1,266 SKK)

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: