Kanada: V dôsledku otravy jedlom spojenej s epidémiou infekčnej listeriózy zomrelo už 15 ľudí

Už 15 prípadov úmrtia je v Kanade spojených s epidémiou infekčnej listeriózy. Vyvolali ju zrejme infikované potraviny, genetické testy poukazujú na mäsové výrobky zo závodu spoločnosti Maple Leaf Foods. Informoval o tom kanadský server canada.com.

Kanadský premiér Stephen Harper v utorok uviedol, že všetci obyvatelia krajiny majú právo na bezpečné a vhodné potraviny. Zároveň vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí. "Myslím si, že všetci z nás, a samozrejme vrátane mojej rodiny, očakávame, že keď nakupujeme, tovar, ktorý kúpime alebo skonzumujeme, je bezpečný," podotkol Harper. Kanadský verejný úrad pre zdravotníctvo zároveň informoval, že šesť úmrtí je priamo spojených s baktériami v mäsových výrobkoch Maple Leaf Foods. Deväť ďalších prípadov smrti sa naďalej vyšetruje. "Je dôvod na vážne obavy.. Je nevyhnutné, aby sme zreformovali a zlepšili náš režim inšpekcie tovarov a potravín po niekoľkých rokoch zanedbávania," dodal kanadský premiér a zdôraznil, že jeho vláda bude pokračovať vo vyšetrovaní prípadov. 

V Kanade je vrátane 15 úmrtí 29 potvrdených prípadov listeriózy. Ďalších 30 prípadov otravy jedlom sa vyšetruje a odborníci skúmajú, či sú spojené s epidémiou. Maple Leaf Foods, jeden z najväčších kanadských spracovateľov mäsa, dočasne zatvoril svoju prevádzku v Toronte a stiahol z trhu 220 mäsových produktov pochádzajúcich z tohto závodu. Priame straty pre spoločnosť dosiahli zhruba 20 miliónov kanadských dolárov (391 miliónov Sk). Baktériu listériu s rovnakým genetickými stopami ako u nakazených ľudí našli v dvoch výrobkoch z hovädzieho mäsa vyrobeného v torontskom závode. Listerióza je osobitne nebezpečná pre tehotné ženy, starých ľudí, dojčatá a osoby s oslabenou imunitou. Vyznačuje sa horúčkou, bolesťami hlavy, vracaním, bolesťou žalúdka a hnačkami.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: