V Nigérii sobášia dvojice nakazené vírusom HIV

V jednej zväzovej republike na severe africkej Nigérie sa rozhodli úrady sobášiť HIV pozitívnych ľudí s cieľom, aby tento mor ďalej nerozširovali medzi zdravými. Ako informovala BBC, za posledných niekoľko týždňov tak dali dokopy asi 70 párov.

Medzinárodní experti na AIDS už vyjadrili obavy z aktivít nigérijských úradov. Warren Naamara zastupujúci organizáciu UNAIDS uviedol, že jednotlivci z týchto dvojíc môžu byť nositeľmi rozličných typov vírusu a tie môžu počas manželstva vzájomne na seba pôsobiť. Preto mladým manželom odporúča, aby používali ochranné prostriedky. Podľa ďalšieho odborníka z organizácie zameranej na boj s AIDS (Bauchi Action Committee on Aids) k rozširovaniu tohto moru prispieva veľkou mierou aj to, že na severe Nigérie je veľmi rozšírená polygamia, teda mnohoženstvo. 

Podľa odhadov sú asi tri percentá nigérijského dospelého obyvateľstva nakazené vírusom HIV - to je približne 2,4 milióna osôb. Islamské zákony platné v tejto moslimskej krajine nepovoľujú používanie ochranných prostriedkov, dodáva agentúra MTI.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: