V sobotu si Slovenský Červený kríž pripomenie Svetový deň pomoci

Druhú septembrovú sobotu si viac ako sto národných spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca pripomína Svetový deň prvej pomoci. Jeho v poradí už deviaty ročník, ktorý pripadá na 13. septembra, má motto Prvá pomoc pre život. 

Aj tridsaťosem spolkov Slovenského Červeného kríža (SČK) sa v týchto dňoch pripojí k celosvetovým oslavám svojimi aktivitami zameranými na širokú verejnosť. "Počas nich predvedú ukážky prvej pomoci pri bezvedomí, zlomeninách, veľkom vonkajšom krvácaní, vyslobodzovaní osôb z auta, ako aj resuscitáciu na modeloch dospelého človeka a dieťaťa," informovala dnes TASR generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová Kesegová. Spolky organizujú propagačné podujatia pre žiakov základných škôl spojené s ukážkami prvej pomoci, prednáškami a rozdávaním letákov, hravou formou priblížia tematiku prvej pomoci aj deťom v materských školách. 

Mládež SČK pripravila predĺžený tréningový víkend pre svojich trénerov prvej pomoci, v rámci ktorého si preveria a vylepšia praktické schopnosti a vedomosti v prvej pomoci. V niektorých mestách prebehne tiež anketa, ktorou SČK bude zisťovať úroveň vedomostí obyvateľstva v poskytovaní prvej pomoci. "Každý z nás je schopný naučiť sa poskytnúť prvú pomoc a neraz práve jednoduchý, ale správne prevedený úkon či hmat, alebo ošetrenie môžu zachrániť to najcennejšie, čo máme – život. Čas strávený pri získavaní vedomostí ako poskytnúť prvú pomoc, nie je nikdy časom strateným. To, čo sa naučíte, môže pomôcť vám, vašim najbližším, priateľom, ale aj náhodnému človeku v núdzi," skonštatovala Rosiarová Kesegová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: