Vďaka motivačnému projektu si svoje sny splnia ďalší pacienti

Motivačný projekt Opäť môžem snívať 2, ktorý realizovalo občianske združenie (OZ) Lymfoma Slovensko, znovu plní sny ľuďom s malígnym lymfómom. Pri príležitosti Svetového dňa lymfómu vyhlásilo združenie už druhých víťazov, ktorým v ich realizácii pomôže grant.

Druhý ročník projektu prebiehal od apríla do konca augusta tohto roka. Porota vybrala päť snov. Prvým z nich je sen Magdalény z Košíc, ktorá chcela zorganizovať relaxačné stretnutie pacientov s lymfómom. Malá Erika spolu so svojou mamičkou verí, že im pomôže tzv. delfínoterapia. Tretí grant sa rozdelí medzi dve pacientky – každá z nich po prekonanej chorobe snívala o romantickej svadbe s mužom, ktorý stál po ich boku v najťažších časoch. Špeciálnu štvrtú cenu získal sen Nadi, ktorá prekonala malígny lymfóm pred 21 rokmi, avšak v minulom rok musela bojovať s týmto ochorením znovu – tentokrát so svojím malým synom. Keďže trávila celé mesiace na detskej onkológii a musela okrem utrpenia svojho syna zažívať aj trápenie ostatných detí, jej snom bolo pomôcť aspoň trochu malým pacientom. Vďaka špeciálnej cene zakúpia pre nich infúzne pumpy a zorganizujú bábkové divadlo, pri ktorom aspoň trochu zabudnú na svoje ochorenie. 

Lymfómová koalícia vyhlásila ešte v roku 2002 15. september za Svetový deň lymfómu. Jeho súčasťou je aj kampaň zameraná na skorú diagnostiku príznakov tohto ochorenia. "Kampaň už prebiehala, ale aj kontinuálne prebieha a je zameraná na praktických lekárov a pacientov," uviedla pre TASR predsedníčka združenia Zuzana Truplová. Združenie iniciovalo vydanie diagnostických postupov pre praktických lekárov pri výskyte tohto ochorenia. "Je to o tom, aby dávali pozor na niektoré príznaky, keďže sú veľmi nešpecifické. Sú ale určité záchytné body, podľa ktorých by sa mohlo odsledovať, že možno nepôjde len o angínu," skonštatovala Truplová. Pre pacientov združenie vydávalo letáky o tom, ako aj samotný pacient môže aktívne pristupovať k primárnej diagnostike.

Občianske združenie Lymfoma Slovensko vzniklo v roku 2006. Za cieľ si dáva najmä informovať pacientov a rodiny pacientov s lymfómom, podporovať ich v liečbe a po nej upozorňovať na dôležitosť včasnej diagnostiky a adekvátnej liečby. Okrem internetovej stránky ponúka pacientom aj sociálno-právne poradenstvo, iniciuje ich stretnutia a ponúka možnosť konzultovať svoje ochorenie s odborníkom prostredníctvom bezplatnej infolinky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: