korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Na Slovensku prvýkrát čiastočne transplantovali rohovku

Na Slovensku po prvý raz čiastočne transplantovali očnú rohovku formou jednodňovej chirurgie. Pacientkou bola 53-ročná žena zo Svätého Jura s diagnózou obojstranná Fuchsova dystrofia rohovky, ktorá zapríčiňuje rozmazané videnie, veľké bolesti a môže viesť k slepote. V prípade takéhoto typu ochorenia sa doteraz u nás vykonávala iba transplantácia celej rohovky, pri ktorej pacient musí byť hospitalizovaný a operácia prebieha v celkovej anestézii. Operáciu v Centre mikrochirurgie oka v Bratislave viedol Pavel Studený z pražskej fakultnej nemocnice za asistencie primára centra Františka Veselého.

Ako objasnil Studený, do roku 1998 bola jediná možnosť liečenia spomínaného ochorenia iba formou celkovej transplantácie rohovky. Vysvetlil, že po tomto type operácie nasleduje dlhodobé liečenie, stehy ostávajú v oku až po dobu jedného roka a videnie nie je veľmi kvalitné. Čiastočná transplantácia prebieha v lokálnej anestézii, rehabilitácia je kratšia a pacient do dvoch týždňov pociťuje zlepšenie. "Sedemdesiat až 80 percent pacientov vidí po troch až šiestich mesiacoch porovnateľne ako zdravý človek," povedal. Taktiež je pri tomto type zákroku aj nižšie riziko, že telo transplantát odmietne, poznamenal. Pacientka označila celý zákrok za bezbolestný.

"Je to operačný výkon na svetovej úrovni, ktorý môže pomôcť desiatkam slovenských pacientov," konštatoval primár Veselý. Čiastočná transplantácia rohovky nie je zatiaľ na Slovensku v zozname výkonov jednodňovej ambulantnej starostlivosti a neuhrádzajú ju tak zdravotné poisťovne. Náklady 50.000 Sk (1659 eur) na dnešný zákrok preto individuálne uhradila jedna zo súkromných poisťovní, v ktorej bola pacientka poistená. Ako objasnila predsedníčka Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie Eva Vidová, bude sa iniciovať zapísanie tejto operácie do nového zoznamu zákrokov jednodňovej chirurgie, aby ju preplácali zdravotné poisťovne. "Predpokladám, že sa tam dostane," uzavrela.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: