V SR sa možno objavili zdraviu škodlivé kozmetické výrobky

Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Estónsku, Írsku a Portugalsku.

V lakoch na nechty (Out The Door Nail Lacquer "A Good Year", Out The Door "Heart of Glass", Out The Door "Merlot") z USA bol zistený dibutylftalát.Látka, ktorá môže poškodiť ešte nenarodené dieťa, má negatívny vplyv na vývin mužských a ženských orgánov. 

Out The Door Nail Lacquer

V kréme na zosvetlenie pokožky Lightening Beauty Creme značky G&G z Pobrežia Slonoviny sa nachádza hydrochinón - látka, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na farbenie vlasov a do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie. 

Krém na farbenie vlasov Color Contrast značky Jalyd z Talianska obsahuje látku m-Phenylenediamine (Benzén-1,3-diamín), ktorá sa nesmie používať v kozmetických výrobkoch. Táto látka môže spôsobiť podráždenie očí, pokožky, dýchacích ciest. Pri dlhodobejšom pôsobení môžu vzniknúť dermatitídy a poškodenie močových ciest (obličky, močový mechúr, pečeň). 

Color Contrast - Jalyd

V lakoch na nechty Mirra lux nail-polish 09 a Mirra lux nail-polish 19 značky Mirra lux bol zistený dibutylftalát. Ide o látku, ktorá môže poškodiť ešte nenarodené dieťa, má negatívny vplyv na vývin mužských a ženských orgánov. Očné tiene Eyeshadow Ballance značky Mirra lux z Turecka obsahujú 100 mg/kg chrómu. Chróm je látka, ktorá sa nachádza v zozname látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov. Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto hlavný hygienik SR spotrebiteľom odporúča, aby ich nekupovali a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: