Nedostatok nikotínu môže u fajčiara spôsobiť poruchy pozornosti

Fajčenie môže v prípade nedostatku nikotínu negatívne ovplyvňovať kreativitu a pozornosť fajčiara. Naopak to však nefunguje, myslí si psychológ Anton Heretik. "To, že by tabak zvyšoval kreativitu, sa povedať nedá," uviedol pre TASR.

Existujú výskumy, ktoré sledujú vplyv kofeínu a nikotínu na pozornosť. Z nich vyplynulo, že v istých dávkach tieto látky podporujú niektoré psychické funkcie. Vedľajšie príznaky spojené s nadmernou konzumáciou sú však podľa Heretika také rizikové, že užívanie spomínaných látok nemožno nikomu odporučiť. "Vieme, že nikotín aj alkohol majú v malom množstve aj pozitívne účinky. Práve preto, že majú pozitívne účinky, však existuje veľké riziko závislosti," podčiarkol. Pozitívne účinky nikotínu objavili pred niekoľkými mesiacmi britskí vedci, keď zistili, že nikotín môže zlepšovať pamäť a pozornosť. Tak môže pacientom s demenciou pomôcť oddialiť prejavy choroby. Pre väčšinu ľudí sú ale pozitívne efekty pomerne malé a bezvýznamné.

Mnohí umelci podporujú názor, že po užití marihuany alebo syntetických drog, sú pri svojej tvorbe kreatívnejší. Heretik s týmto názorom nesúhlasí. "Nefunguje to tak. Je to skôr vec životného štýlu a nie priamo kreativity," vysvetlil. Podľa neho ľudia so skúsenosťou s tvrdými drogami majú spočiatku pocit zvýšenia kreativity, no v neskorších štádiách ich kreativita upadá. "Keď v triezvom stave zhodnotili, čo vytvorili, zistili, že to nie je také víťazstvo, ako keď to posudzovali pod vplyvom nejakej psychotropnej látky," ozrejmil Heretik.

Nikotín vyvoláva závislosť od fajčenia, a to psychickú i fyzickú. Tolerancia na nikotín sa vytvorí behom dvoch – troch rokov. Potom môže fajčiar užívať nikotín vo väčších dávkach, pretože ho organizmus metabolizuje lepšie ako na začiatku. Keď fajčiar prestane fajčiť, vzniká abstinenčný syndróm, jednu až dve hodiny po vyfajčení poslednej cigarety pociťuje príznaky nedostatku nikotínu. Stáva sa podráždeným, labilným, ťažšie sa koncentruje. Podľa niektorých odborníkov sa môžu dostaviť príznaky depresie, nepokoja a intenzívnej túžby po cigarete. Niektorí sa sťažujú na nespavosť, žalúdočné ťažkosti, zápchu, pokles tepu a krvného tlaku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: