Pre škandál s otráveným mliekom prijímajú krajiny obmedzenia na import z Číny

Najmenej 12 krajín vrátane Indonézie, Kene či Kolumbie už zakázalo dovoz mliečnych výrobkov z Číny v dôsledku škandálu s mliekom kontaminovaným toxickou látkou. Otrávené mlieko spôsobilo v Číne úmrtie štyroch novorodencov a ochorenie tisícok ďalších. Obavy, že nebezpečné látky by mohli obsahovať aj iné výrobky ako jogurty, sušienky a cukríky viedli niekoľko ďalších štátov - od Kanady až po Austráliu - k tomu, aby sprísnili kontrolu čínskeho importu. 

Strach z ohrozenia zdravia najviac zasiahol Áziu, kde množstvo nervóznych rodičov privádza svoje deti do nemocníc na lekárske vyšetrenia. V Číne postihli príznaky otravy 54.000 detí, zhruba 13.000 je hospitalizovaných, pričom sto sa nachádza vo vážnom stave. Peking v snahe uistiť zahraničie o bezpečnosti svojich výrobkov dnes vyhlásil, že problém s otráveným mliekom má už pod kontrolou. "Na trhu nie sú ďalšie problémy. Pokiaľ viem, ďalšie zlé správy nebudú," povedala predstaviteľka úradu pre kontrolu kvality Siang Jü-Čang. Čínsky premiér Wen Ťia-pao v New Yorku uviedol, že jeho vláda pristúpila ku škandálu ako k príležitosti na reorganizáciu bezpečnostných kontrol. 

Odkedy škandál pred dvoma týždňami vypukol, obmedzenia na dovoz čínskych mliečnych výrobkov prijali Bangladéš, Brunej, Japonsko, Malajzia, Filipíny, Singapur, Taiwan, Burundi, Keňa, Gabon, Indonézia a Kolumbia. Krajiny Európskej únie mliečne výrobky z Číny nedovážajú. Únia však vyzvala colné úrady na sprísnenie kontrol importovaných tovarov, ako je pečivo alebo čokoláda, aby sa zabezpečilo, že neobsahujú stopy kontaminovaného mlieka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: