Preventívna prehliadka dospelých

Preventívna prehliadka dospelých
Zdroj: bigstockphoto.com

„Zdravý človek je len nevyšetrený pacient“ žartujú občas lekári. Áno, to že sa cítite byť zdravým ešte nie je všetko. Niektoré ochorenia cítiť nemusíte. Cukrovka, vysoký tlak, či rakovina môžu byť spočiatku nenápadné. K svojmu praktickému lekárovi by preto mal ísť každý dospelý človek aspoň raz za 2 roky. Aj keď je mladý, aj keď mu „nič nie je“ - a to na preventívnu prehliadku (PP).

Rozsah PP určuje zákon č. 577/2004 Z.z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti a jeho novely, naposledy novela č. 661/2007.

Čo Vás teda čaká?

  • Rozhovor, v ktorom sa lekár povypytuje na zdravie príbuzných – zaujímať ho budú priami príbuzní a vážne ochorenia, na ktoré sa liečili alebo liečia, príp. na ktoré zomreli – cukrovka, infarkt, porážka (mozgová príhoda), rakovina žalúdka, hrubého čreva, prsníka a iné. Opýta sa na vaše operácie a vážnejšie úrazy i na ochorenia, na ktoré ste sa doteraz liečili. Zaujímať ho budú i vaše telesné funkcie (dýchanie, močenie, stolica, spánok, chuť do jedla, či ste za posledný rok výraznejšie neschudli alebo nepribrali). Fajčíte? Ako dlho? Koľko cigariet denne? Koľko alkoholu vypijete týždenne? Aké lieky užívate? Máte alergie?
  • Z Vašej dokumentácie lekár zistí, či sú vaše očkovania v poriadku. Zaujímať ho bude najmä očkovanie proti tetanu. Toto očkovanie je na Slovensku povinné. Ak je to potrebné, lekár vás preočkuje a máte „pokoj“ na ďalších 10 až 15 rokov.
  • Nasleduje fyzikálne vyšetrenie – teda vyšetrenie vášho tela od hlavy po päty a to pohľadom, pohmatom, posluchom, prípadne poklepom.
  • Lekár alebo zdravotná sestra vám odmerajú tlak a pulz a zistia koľko meriate a vážite. Nebuďte prekvapený, ak vám dokonca zmerajú obvod pása alebo vypočítajú BMI index.
  • Veľmi dôležité sú laboratórne vyšetrenia – čaká vás odber vzorky krvi a moču – vyšetruje sa sedimentácia (ukazovateľ zápalu v tele), krvný obraz, hladina cukru v krvi, kreatinín (ukazovateľ fungovania obličiek), moč chemicky (teda vyšetrenie „papierikom“) a močový sediment - vyšetrenie moču v mikroskope. Na odber krvi treba prísť nalačno a priniesť prvý ranný moč v skúmavke.

Pacienti sú zvyčajne zvedaví na svoj cholesterol a pečeňové testy. Žiaľ zákon umožňuje vyšetriť cholesterol a triglyceridy preventívne len u 40 a 41 ročných pacientov. Pečeňové testy je možné vyšetriť pri podozrení na poruchu funkcie pečene.

Vo veku 40 rokov a viac už máte nárok aj na EKG vyšetrenie. Pacientom nad 50 rokov alebo s výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka v rodine sa vyšetrí aj stolica na prítomnosť skrytého krvácania. Najväčšia ZP toto vyšetrenie hradí všetkým dospelým poistencom (aj mladším ako 50 rokov).

K preventívnym prehliadkam patrí aj:

  • urologická PP u mužov nad 50 rokov každé 3 roky
  • gynekologická PP raz za rok – doklad o jej absolvovaní je podmienkou kompletizácie PP u praktického lekára
  • mamografia (vyšetrenie prsníkov) u žien vo veku 40-69 rokov. Na preventívnu mamografiu môže pacientku odoslať nielen gynekológ, ale aj praktický lekár.

Nečakajte, kedy Vám príde pozvánka na PP do schránky. Lekár nemá povinnosť predvolávať na prevenciu. Najlepšie je dohodnúť si termín PP vopred telefonicky alebo osobne. Darcovia krvi, darcovia orgánov alebo tkanív majú nárok na PP raz do roka. Vážne choroby často prichádzajú pomaly a nenápadne. Preto sa im aj hovorí tichí zabijaci. Ak sa však ochorenie zachytí na začiatku, ľahšie sa lieči a má, samozrejme, aj lepšiu prognózu.

Preventívna prehliadka nebolí a môže Vám zachrániť život! ( a je zadarmo )

Čo všetko odhalí PP?

Autor článku: MUDr. Jana Bendová

Dátum zverejnenia: