V Prievidzi otvorili moderné Medicínsko-diagnostické centrum

V Prievidzi otvorili moderné Medicínsko-diagnostické centrum
Zdroj: bigstockphoto.com

Do užívania dnes v Prievidzi dali moderné Medicínsko-diagnostické centrum a Unikliniku. Centrum je vybavené špičkovými diagnostickými zariadeniami na magnetickú rezonanciu, priamu digitálnu röntgenografiu a celotelovú ultrasonografiu. Nachádza sa tam aj oddelenie špeciálnej diagnostiky, fyziatrie a liečebnej rehabilitácie.

V Uniklinike bude pod jednou strechou sústredených 14 ambulancií praktických lekárov pre dospelých a 31 odborných špecializovaných ambulancií, ktoré boli doteraz roztrúsené v rôznych častiach mesta. Zariadenie posvätil Ján Chryzostom kardinál Korec. Medicínsko-diagnostické centrum a Unikliniku vybudovala spoločnosť Unipharma Prievidza - 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť. Investície predstavujú 320 miliónov korún (10,622.054 eur). Predseda slovenskej vlády Robert Fico, ktorý slávnostne prestrihol pásku, spoločne s riaditeľom Unipharmy Tomislavom Juríkom, v príhovore zdôraznil, že vláda sa nebráni vstupu súkromného kapitálu do zdravotníctva. Podľa neho investície úspešných podnikateľov v spolupráci so štátom môžu vytvoriť efektívny zdravotnícky systém. Vyslovil želanie, aby podobných moderných zariadení vzniklo na Slovensku čo najviac.

Diagnostické centrum bude slúžiť predovšetkým na prevenciu všetkých závažných chorôb, čo je predpokladom pre úspešnú a lacnú liečbu, konštatoval riaditeľ Jurík. Je to podľa neho plne v súlade s programovým vyhlásením vlády SR, vo zvýšenej miere v zdravotníctve venovať pozornosť práve prevencii. Uviedol, že centrum je nadštandardne vybavené špičkovými diagnostickými prístrojmi nielen v rámci Slovenska, ale aj Európy. Vysvetlil aj, prečo spoločnosť postavila takéto centrum práve v Prievidzi. Je to najmä z toho dôvodu, že energetickým a chemickým priemyslom dlhodobo poškodzované životné prostredie sa odráža v značnom výskyte civilizačných chorôb. Centrum prevencie považuje Jurík za darček všetkým obyvateľom hornej Nitry. Je však presvedčený, že ho budú môcť využívať aj občania iných regiónov.

Na snímke premiér Robert Fico počas príhovoru na slávnostnom uvedení zariadenia do prevádzky. Na snímke premiér Robert Fico (vľavo) si prezrel diagonstické prístroje v sprievode riaditeľa spoločnosti Unipharma Prievidza Tomislava Juríka (vpravo).

Na snímke zdravotná sestra Eva Kobundová pripravuje prístroj na magnetickú rezonanciu. Na snímke asistentka oddelenia zobrazovacích metodík si prezerá digitálnu snímku krčnej chrbtice pacienta na monitore.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: