Európsky deň depresie

Slovensko si dnes po prvý raz pripomína Európsky deň depresie, ktorý v Európe organizuje Európska asociácia pre depresiu (European Depression Association) už niekoľko rokov. Cieľom dnešného dňa je odstránenie predsudkov tohto ochorenia v spoločnosti. Spolu so symbolickou nezábudkou záujemcovia dostanú dnes aj informačné letáky o depresii. 

„V roku 2001 sa uskutočnilo v psychiatrických ambulanciách na Slovensku 1,100.000 vyšetrení a v roku 2006 ich už bolo 1,615.000. Počet ochorení na depresiu z roka na rok stúpa," informovala na dnešnej tlačovej besede v Košiciach koordinátorka slovenskej kampane a prednostka I. Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach Eva Pálová, podľa ktorej úzkosti a depresie nie sú dôvodom na zamedzenie vykonávania väčšiny povolaní. Depresia je hlavnou príčinou samovrážd. Podľa štatistík zomrelo v Európskej únii (EÚ) v roku 2006 takmer 58.000 ľudí v dôsledku samovraždy, zatiaľ čo na následky dopravných nehôd pripadalo 50.000 úmrtí. Občan EÚ má desaťnásobne vyššiu šancu, že zomrie v dôsledku samovraždy než na ochorenie AIDS, skonštatovala Pálová.

Depresia je chorobný stav, ktorý môže vzniknúť aj bez zjavného dôvodu. Obyčajne prichádza po nepríjemnom zážitku či strate niečoho dôležitého. Okrem smutnej nálady sa môže prejavovať aj celým radom ďalších duševných a telesných príznakov. Vyžaduje si šesť- až deväťmesačnú liečbu. Depresia sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov. „Vlohy na ňu sa dedia. Najlepšou prevenciou môže byť včasné zachytenie prvých signálov, vyhnúť sa kumulovaniu neriešených životných situácií, vyriešiť rodinné problémy, snažiť sa, aby problémov bolo čo najmenej, neutekať pred nimi. Nespokojnosť v práci, striktné diktovanie úloh zhora a nemožnosť sa k tomu vyjadriť má dopad na psychickú pohodu človeka," dodala Pálová. Európsky deň depresie podporuje Združenie prof. Matulaya, Liga za duševné zdravie, Združenie príbuzných a priateľov Radosť, Združenie Otvorme dvere, otvorme srdcia a Premeny.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: