Na Slovensku pribudne ročne vyše 24.000 nových prípadov rakoviny

Nárast výskytu rakoviny v populácii spôsobuje nezdravý životný štýl, zlé stravovanie, fajčenie, pitie alkoholu, nedostatok pohybu. V Slovenskej republike počet nových ochorení na rakovinu prekročil 24.000 prípadov ročne. Každých dva, tri až päť rokov stúpa nárast rakovinových ochorení, povedala pre TASR prezidentka Ligy proti rakovine Slovenskej republiky (LPR SR) Eva Siracká s tým, že aj v súvislosti s predĺžením ľudského veku je veľa kandidátov na toto ochorenie vo vyšších vekových skupinách. Podľa nej detská onkológia registruje stále rovnaký počet - ročne približne 165 prípadov.

"V mladších vekových kategóriách nie je taký prudký nárast, skôr vo vyšších, kde sa prejavujú následky zlého životného štýlu. Narastá nám, bohužiaľ, percento výskytu rakoviny pľúc u žien fajčiarok, ktoré fajčia viac ako kedysi," vysvetlila Siracká. Keď sa spojí mužská a ženská populácia, tak na prvom mieste je rakovina hrubého čreva a konečníka, čo je dôsledok zlého spôsobu stravovania a nedostatku pohybu.

Zdôraznila, že najmä vo východnej časti Európy venujú obyvatelia telesnej aktivite veľmi málo pozornosti, nešportujú, nechodia do prírody, čo sa prenáša aj na nižšie vekové kategórie a prejavuje sa v obezite malých detí. Obezita malých chlapcov a dievčat je celosvetová epidémia a epidemiológovia varujú, že treba urobiť veľmi prísne opatrenia, uzavrela Siracká s tým, že takéto deti sú kandidátmi na závažné ochorenia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: