MZ SR považuje štrajk zdravotníkov za divoký

MZ SR považuje štrajk zdravotníkov za divoký
Zdroj: bigstockphoto.com

Ministerstvo zdravotníctva SR považuje začatý štrajk zdravotníkov Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Bratislave za divoký štrajk.

"Štrajkujúci si musia uvedomiť, do čoho idú a aké konzekvencie z toho plynú. Zamestnávatelia za nich nebudú počas štrajku odvádzať odvody. V prípade problémov na seba berú aj trestnoprávne riziko," uviedol dnes pre TASR hovorca rezortu Karol Farkašovský.

Podľa jeho slov rozhovory s asociáciami nemocníc sú blízko k dohode. "Všetci riadni členovia tripartity vidia priestor na rokovania, čiže vidia možnosti ako dosiahnuť kompromis," podotkol.

Farkašovský nevedel špecifikovať, ktoré nemocnice a koľko ľudí sa reálne zapojilo do štrajku. Manažmenty všetkých nemocníc však musia zabezpečiť plnohodnotnú zdravotnú starostlivosť, aby sa pacient nestal rukojemníkom štrajkujúcich, uzavrel.

Zdravotníci FNsP v Bratislave dnes o 15.30 h začali časovo neobmedzený štrajk. Pacientom budú poskytovať len akútnu zdravotnú starostlivosť. Ide o prvý ostrý štrajk zdravotníckych pracovníkov v histórii Slovenska. Protest oficiálne odštartoval na petržalskom pracovisku FNsP predseda štrajkového výboru tohto zariadenia Juraj Čierny.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: