Na severe Moravy budú babyboxy aj pre Poľky

Letáky v českom, ale aj v poľskom jazyku informujú na severe Moravy o súčasnom otvorení až troch nových babyboxov pre nechcených novorodencov - v nemocniciach v Ostrave, Opave a vo Frýdku-Místku.

Babyboxy sú v Česku už vo všetkých krajoch. Doteraz 16 babyboxov zachránilo už 14 detí. Po prvý raz sa však v ČR otvárajú naraz hneď tri a v tejto súvislosti autori projektu pripustili, že by ho mohli využívať aj cudzinky: V katolíckom Poľsku podobné "schránky" pre nechcené deti neexistujú. Každý z babyboxov stál okolo štvrť milióna českých korún. Anonymné schránky sú vyhrievané, klimatizované a prešpikované elektronikou, ktorá sa postará o to, aby správu o odloženom dojčati dostalo okamžite formou SMS až osem adresátov. Dieťa spravidla nezostane v boxe dlhšie než jednu minútu. Matka má istotu, že zostane v anonymite, pretože dieťa zo schránky vyberá personál nemocnice z inej strany, než ktorou ho tam žena vloží.

"V stredoveku sa nechcené dieťa odkladalo na schody kláštora. Dnes sme svedkami toho, že sa odhodí do kontajnera alebo na skládku. Tento fenomén v našej spoločnosti existuje a nie je možné pred ním zatvárať oči," vysvetlil hlavné poslanie zariadenia riaditeľ Mestskej nemocnice Ostrava-Fifejdy František Jurek.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: