Každý šiesty pár má problém počať dieťa

Mnoho párov, ktoré sa rozhodujú pre rodičovstvo, ani len netuší, čo všetko im môže spôsobiť problémy pri počatí dieťaťa. Každý šiesty pár má totiž problém splodiť dieťa. Pre lekárov nie je prekvapením, že sa dlhšie snažia otehotnieť ženy s nadváhou, fajčiarky s fajčiarmi, ženy po štyridsiatke, či ženy, ktoré o svojej ovulácii netušia vôbec nič. "Vývoj spermií napríklad trvá viac ako desať týždňov. Na tom nič nie je. Keď však partner dostane teplotu, zničia sa. On sa po týždni zotaví, partnerka plánuje, čaká a netuší, že na ďalšie tri mesiace to môžu odložiť," vysvetľuje predsedníčka Občianskeho združenia Bocian Denisa Priadková.

Pre všetky páry, ktoré sa rozhodujú pre rodičovstvo, je určený už druhý ročník Turné plodnosti, ktoré sa začína dnes v Bratislave. Pripravená je séria stretnutí, prednášok s odborníkmi a rozdávanie informačných materiálov. Cieľom turné je naučiť páry rozlišovať, čo môžu urobiť sami a čo by mali vedieť pred návštevou lekára. "Počas prvého turné sme sa dozvedeli, ako málo vedia ženy o svojej plodnosti. Tentoraz budú v dotazníku reprodukčného zdravia odpovedať muži. Tešíme sa, že môžeme ľudí vzdelávať, pretože minulý rok na otázku, ako dlho trvá vývoj jednej spermie, nedokázal odpovedať ani jeden človek, dokonca ani učiteľ biológie," hovorí Priadková.

Ľudia budú mať príležitosť spýtať sa na ochranu reprodukčného zdravia, vyšetrenia, možnosti liečby, špeciálne cvičenia, úpravu životosprávy, liečebné zariadenia či tehotenstvo. Bude sa však hovoriť aj o veciach, ako je intímna hygiena, ochrana pred sexuálne prenosnými ochoreniami, kvalitný spermiogram, toaleta, plastové fľaše, bicyklovanie, marihuana či káva. OZ Bocian informuje páry, ktoré majú problém s počatím, už desať rokov. "Za nebezpečné považujeme najmä to, že ak má pár problém otehotnieť, začne sa hovoriť o neplodnosti. Z medicínskeho hľadiska však vo väčšine prípadov ide o zníženú plodnosť alebo problém s plodnosťou, napríklad málo pohyblivé spermie, nedostatočná ovulácia a podobne. Tieto problémy dnes moderná medicína dokáže riešiť, ale človek potrebuje správne informácie," pokračuje Priadková. TASR o tom informovala Silvia Bertová z OZ Bocian.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: