Predchádzajte nádche a upchávaniu nosa dieťaťa

Choroby dýchacích ciest sú najčastejšie choroby detského veku. Pre najmenšie deti je aj obyčajná nádcha vážny problém. Pri nedoliečení dochádza k oslabeniu celého imunitného systému, k málokrvnosti a nechuti k jedlu. Čisté nošteky sú dôležité v liečbe a prevencii nádchy. Ideálne je čistenie nošteka fyziologickým roztokom, ktorý nedráždi sliznicu, ale pomáha spriechodniť horné dýchacie cesty. Nosové kvapky Libenar sú určené deťom už od prvého dňa po narodení. Nedráždia citlivú nosovú sliznicu, pôsobia ako prevencia proti nádche a upchávaniu nošteka.

Poznáme to všetky. Začína sa to úplne nevinným kýchnutím bábätka a o dva dni už nespí celá rodina. Dieťaťu sa zle dýcha, v noci sa budí s plačom a má ťažkosti pri papaní, či dojčení. Nechuť do jedla je spojená so zníženým príjmom živín, čím sa znižuje obranná reakcia detského organizmu pred infekciami. Bábätká nevedia efektívne dýchať ústami, preto je najlepšie nádche predchádzať, a ak ju už bábätko dostalo efektívne ju liečiť.

Pri prevencii nádchy je dôležitých niekoľko opatrení. Jedným z nich je dojčenie. Materským mliekom sa prenášajú jednak obranné látky, ktoré obmedzujú množenie vírusov, a jednak špecifické protilátky proti mikróbom, s ktorými sa matka dieťaťa stretáva. Je dôležité obmedziť kontakty s chorými osobami (vrátane osôb s bežnou nádchou) a minimalizovať pobyt v prostredí s veľkým množstvom ľudí. Nemožno zabudnúť na preventívnu starostlivosť o nosovú sliznicu. Táto starostlivosť nie je rovnako bežná ako napríklad starostlivosť o ústnu dutinu alebo pokožku, avšak je rovnako dôležitá. Ide o postup, ktorým ochraňujeme a posilňujeme nosovú sliznicu, ktorá predstavuje dôležitú prirodzenú bariéru voči prieniku infekcie. Medzi ďalšie preventívne opatrenia patria otužovanie, racionálnu stravu dojčiacej matky a neskoršie aj samotných detí, očkovanie, starostlivosť o domácu mikroklímu. Na zabezpečenie správnej vlhkosti vzduchu v izbe dieťaťa sa pri prevencii, ale aj liečbe nádchy nesmie zabudnúť. Nízka vlhkosť spôsobuje vysychanie nosovej sliznice. Nadmerná, naopak, premnoženie plesní a roztočov, ktoré poškodzujú sliznicu. Riasinky nosovej sliznice ustavične kmitajú a tým transportujú hlien a inhalačné nečistoty von z dýchacích ciest. Preventívne šetrné zvlhčovanie a oplachovanie nosovej sliznice napomáha k správnej funkcii riasiniek. Oplachovanie sliznice pri nádche je tiež vhodné na riedenie a odstraňovanie nahromadeného hlienu najmä u detí, ktoré ešte nevedia siakať. MUDr. Peter Víška, detský lekár: „Na tieto účely možno využívať nechemicky pripravené liečivá, čo je u malých detí určite výhodou. Ide o prípravky na báze vodných roztokov na preventívne aj liečebné využitie. Roztoky môžu byť izotonické, hypotonické a hypertonické. Tolerancia týchto roztokov je do značnej miery individuálna. Najšetrnejšie by mali byť izotonické roztoky, ktoré majú rovnakú koncentráciu iónov ako telesné tekutiny, teda sa veľmi dobre tolerujú. Navyše, niektoré z nich sa dajú použiť už od novorodeneckého veku. Ich rozumné dlhodobé užívanie nespôsobuje nežiaduce účinky, ako napríklad niektoré lieky na zmiernenie opuchu nosovej sliznice (tzv. vazokonstrikčné nosové kvapky a spreje). Nezanedbateľnú úlohu zohráva nevyhnutnosť sterility týchto roztokov. Keďže tieto roztoky väčšinou neobsahujú konzervačné látky, existuje riziko, že pri dlhodobom používaní nosových kvapiek v jednom dávkovači nastane ich bakteriálna kontaminácia. Preto by sme mali používať najmä u najmenších detí sterilne balené roztoky na jednorazové použitie, napríklad ampulky“.

Nosové kvapky Libenar sú určené deťom už od prvého dňa po narodení. Nedráždia citlivú nosovú sliznicu, pôsobia ako prevencia proti nádche a upchávaniu nošteka. Libenar je balený v praktických sterilných ampulkách, ktoré zabraňujú styku roztoku s ďalšími baktériami. Použitie je veľmi jednoduché: stačí oddeliť motýlikovitý uzáver ampulky, opatrne vsunúť plastový kónus ampulky do nosnej dierky, stisnutím ampulky nakvapkať primerané množstvo roztoku. Libenar kúpite bez lekárskeho predpisu v lekárňach. Odporúčaná cena je 139 Sk ( 4,6 EUR).

Ako „miminko“ vníma svet

Už krátko po narodení nás „miminko“ dokáže prekvapiť niektorými svojimi schopnosťami, ale so zdanlivo jednoduchými vecami si neporadí. Prečo napríklad nereaguje, keď sa na neho usmejeme, alebo nepozná, že s ním hovorí jeho mama? Čo môže práve narodené „miminko“ vnímať a čo mu zatiaľ ostáva utajené?

Zrak

Krátko po narodení vidí dieťa vzdialené veci len neostro. Rýchlo sa ale učí vnímať predmety vo svojom zornom poli takže do dvoch mesiacov môže bez problémov rozoznať tvár mamy alebo otca, ale len na krátku vzdialenosť. Takto malé deti ešte neudržia dlho pozornosť, ale dobre reagujú na pestré a zaujímavé podnety.

Sluch

Je dokázáné, že počuť dokáže dieťa niektoré zvuky už pred pôrodom. Po narodení môže sluchom novorodenec zatiaľ len rozlíšiť zvuky príjemné od tých nepríjemných. Malé deti radi počúvajú mamin hlas, ktorý ich ukľudňuje a dodáva im pocit bezpečia.

Chuť

Aj chuť má už od narodenia svoju funkciu. U miminka nájdeme dokonca viac chuťových buniek než u dospelého. Novorodenec dáva prednosť sladkej chuti a vyhýba sa chuti horkej či inak nepríjemnej.

Hmat

„miminko“ všetko nové intenzívne poznáva taktiež hmatom. Už v matkinom brušku si dieťa strká do pusy prstík a rovnako tak aj po narodení objavuje pomocou úst nové predmety. Blízkosť matky a jej objatie je tak pre dieťatko nesmierne dôležité.

Čuch

Čuch je pre novorodenca jedným z najdôležitejších zmyslov. Miminku pomáha najlepšie sa orientovať v prostredí navôkol. Už týždeň po narodení rozpozná novorodenec nie len vôňu materského mlieka, ale dokáže bezpečne poznať vôňu svojej maminky. Odvracia sa od neprí-jemných pachov, zatiaľčo príjemné vône ho lákajú.

Tip pre maminky

Novorodené dieťatko vníma svet okolo seba najmä prostredníctvom čuchu a chuti. Pre dospelého človeka banálny problém, ako je zapchatý nos alebo nádcha, dokáže „miminko“ pripraviť o jeden z najdôležitejších spôsobov, ako sa učiť poznávať svet okolo seba. Preto je dôležité sa starostlivo postarať o pravidelné čistenie nošteka novorodenca, napr. šetrnými nosnými kvapkami Libenar, ktoré sa môžu používať už od prvého dňa po narodení dieťaťa.

Autor článku: Martina Pastuchova, Jana Pobisova

Dátum zverejnenia: