Únava - ako s ňou bojovať

Únava - ako s ňou bojovať
Zdroj: bigstockphoto.com

Cítite sa unavený, nervózný, mávate skľúčenú náladu, nedokážete sa koncentrovať? Možno vám v strave chýbajú potrebné minerály a vitamíny. Nezaškodí posilniť si organizmus, aby ste získali vitalitu a ľahšie odolávali únave a chorobám.

1. Zelenina proti infekcii

Betakarotén a vitamín C pomáhajú zvýšiť odolnosť celého tela. Okrem vitamínu C najviac betakaroténu obsahujú žlté, červené a zelené druhy zeleniny: mrkva, špenát, brokolica, rajčiaky, paprika a zelený hrášok – najlepšie v surovom stave, prípadne mrazené. Zdrojom vitamínu C sú aj zemiaky.

2. Ovocie proti vírusom

Ovocie nie je iba zdrojom vitamínu C (najmä citrusové plody a kivi), ale aj kyseliny trieslovej – látky, ktorá zneškodňuje bacily. Bráni vírusom preniknúť do bunkového jadra. Veľké množstvá trieslovín obsahujú prírodné ovocné šťavy: jablková, grapefruitová a hroznová. Bohaté na vitamín C je bobuľové ovocie: černice, maliny, jahody, čučoriedky.

3. Celozrnné pečivo prečisťuje

Celozrnné múčne výrobky obsahujú komplex vitamínov B, vitamín E a stopové prvky – selén a zinok. Telo vďaka nim ľahšie vylúči jedy a škodliviny, ktoré sťažujú obrannú činnosť bielych krviniek.

4. Oleje chránia bunky

Rastlinné oleje, najmä lisované za studena, sú zdrojom vitamínu E, ktorý chráni bunky pred vplyvom škodlivín zo životného prostredia a bielym krvinkám pomáha v ich obrannej funkcii. Dobre je pridať každý deň do šalátu lyžičku kvalitného oleja, olivového, slnečnicového či tekvicového, ktorý súčasne uvoľňuje zo zeleniny aj provitamín A.

5. Cesnak zabíja baktérie

Najsilnejšie účinky má čerstvý cesnak, ktorý tiež obsahuje látky podporujúce aktivitu bielych krviniek. Tie môžu účinnejšie ničiť choroboplodné zárodky. Pri náchylnosti na infekcie a počas liečby je dobre zjesť aj dva strúčiky cesnaku denne. Účinky cesnaku zosilňuje vitamín C.

6. Jogurt pre protilátky

Jogurty sú bohaté na zdraviu prospešné baktérie. Tie eliminujú veľa pôvodcov chorôb a povzbudzujú aktivitu bielych krviniek. Dennú potrebu zabezpečí téglik jogurtu so živými kultúrami. V niektorých krajinách sa jogurtové baktérie používajú na výrobu prípravkov zvyšujúcich odolnosť proti nachladnutiu.

Zdravý deň Ukážkové menu

Raňajky: ovsené vločky s ovocím, orechmi alebo semienkami, k tomu čaj alebo čierna káva bez cukru.

Desiata:1 krajíček celozrnného chleba so syrom, k tomu čerstvo vytlačená šťava z ovocia.

Obed: rezne z tofu, k tomu ryža a šalát; alebo rybie fi lé, zemiaky a šalát; alebo chudý kurací, teľací či hovädzí rezeň s fazuľkou a ryžou.

Olovrant: 1 toast s plátkom pečeného mäsa, 1 jablko.

Večera: kurací šalát s celozrnným chlebom; alebo syrový tanier; alebo 1 kivi, 1 paradajka, olivy.

Chudnite na bicykli Bicykel je výborný nielen na spaľovanie energie, ale tiež na posilňovanie tela, a to nielen svalov na nohách, ale i na rukách. Navyše je šetrný k bedrovým kĺbom. Pri rýchlosti 15 km/hod. spálime jazdou na bicykli za hodinu 400 kalórií, čo je 1680 kJ. To zodpovedá energetickej hodnote 150 g hranolčekov alebo 100 g slaných tyčiniek. Ak pôjdete na hodinu spinningu do fi tnescentra, spálite priemerne 720 kcal (3014 kJ), čo zodpovedá plátku kuracieho mäsa so zemiakmi, čiže energiu za celú večeru.

Jedálny lístok na prečistenie lymfy

Diéta, ktorá pomáha prečistiť lymfatický systém, je jednoduchá. Určité druhy potravín produkujú nadbytok odpadov, a preto opúchajú lymfatické uzliny. Čím hustejšia je lymfa, tým ťažšie je prečistiť bunky. Aby ste mali zdravú lymfu, vyhýbajte sa mastným potravinám, chemicky spracovaným a rafi novaným potravinám a cukrom. Potraviny, ktoré najlepšie prečisťujú lymfatický systém, sú čerstvé ovocie a zelenina.

Ťažký život migrenika

Migréna znižuje kvalitu života takmer 10 % populácie. Napriek tomu má viac ako polovica migrenikov pocit viny, keď musia nečakane odísť pre bolesť hlavy zo zamestnania či zo školy. Štvrtina z nich je presvedčená, že migréna negatívne ovplyvnila ich kariéru, a že nadriadený posudzuje bolesť hlavy len ako výhovorku. Tieto údaje vyplynuli z medzinárodného prieskumu The Migraine Experience, organizovaného v desiatich európskych krajinách.

Máte smädné oči?

Pre unavené oči je typický pocit ťažkých viečok, spomalená reakcia pri pohľade do diaľky i do blízka, ako aj bolesti hlavy. Závažnejším problémom je syndróm suchého oka. Je charakteristický zníženou tvorbou sĺz alebo ich zvýšeným odparovaním z povrchu oka. Prejavuje sa pálením, svrbením, pocitom cudzieho telieska či piesku. Princípom liečby je náhrada sĺz umelými. Kvapky zabraňujú vysychaniu po vrchu oka.

Kofeín & gény

Kofeín ovplyvňuje schopnosť ciev rozširovať sa a sťahovať. Gén, ktorý sa podieľa na vzniku enzýmu, ktorý pomáha rozkladať kofeín, sa u ľudí vyskytuje v dvoch verziách. Jedna z nich kofeín metabolizuje oveľa pomalšie než tá druhá. U tých, ktorí majú „pomalší“ gén, trvá preto oveľa dlhšie, kým sa telo kofeínu zbaví. Kanadskí vedci skúmali vyše dvetisíc ľudí z Kostariky, ktorí prežili srdcový infarkt a rovnako početnú kontrolnú skupinu. Zistilo sa, že ak kofeín metabolizuje rýchlo, môže byť telu prospešný. Ak sa však rozkladá pomaly, bude zrejme škodiť. Navyše, ľudia, ktorí pijú veľa kávy, bývajú väčšmi v strese a menej spia.

Autor článku: Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.

Dátum zverejnenia: