Kašeľ, nádcha, bolesti hrdla, zvýšená teplota – mnohí s týmito ťažkosťami pobehujú celé týždne. Nakoniec sa z miernej infekcie vykľuje naozajstná chrípka.
Pôvodcovia choroby môžu spôsobiť napríklad problémy s obličkami, zlyhanie krvného obehu, zápal pľúc a srdcového svalu a niekedy náhle zlyhanie srdca. Preto každé prechladnutie a virózu treba brať vážne a poriadne ho liečiť. To znamená zobrať si týždeň voľna a dožičiť telu odpočinok.
Pri stúpajúcej teplote, zimnici, zdurených uzlinách okamžite k lekárovi! Vírus, ktorý vyvoláva chrípku, sa prenáša vzduchom, ak sa ho nadýchate, dostane sa do priedušiek a do pľúc. Usídli sa najmä na sliznici dýchacích ciest a tam sa veľmi rýchlo množí. Dýchacie cesty môžu napadnúť aj baktérie a okrem nich aj iný vírus ako chrípkový. Je ich celý rad. Bežne spôsobujú choroby z prechladnutia. V období chrípkovej epidémie sa však chrípkové vírusy stávajú vážnou hrozbou aj preto, že na ne antibiotiká nezaberajú.
Ako chrípke predchádzať
-
Umývať si často ruky, okolo nás sa vyskytuje asi 200 druhov vírusov, predovšetkým na hladkých plochách (telefónne slúchadlo, stôl, kľučka na dverách)
-
Vyvarovať sa telesného kontaktu, pri kašľaní a kýchaní zachovať minimálny odstup 1,5 metra
-
Odpustiť si potriasanie rúk
-
Nezdržiavať sa v prekúrených a suchých izbách, každý deň dobre vyvetrať byt ¸ na radiátory zavesiť mokré uteráky proti vysychaniu sliznice
-
Sauna posilňuje obranyschopnosť organizmu, povzbudzuje metabolizmus, vyvoláva vylučovanie škodlivých látok cez kožu (pri horúčke a chorobách krvného obehu sa však nedovoľuje)
Ako sa liečiť
Základom liečby je zníženie teploty i bolesti, preto sa odporúčajú prípravky s paracetamolom a kyselinou acetylsalicylovou, ktoré sú voľnopredajné. Tieto prípravky často obsahujú aj vitamín C, prípadne látky pôsobiace proti bolesti. Často sa používajú aj prípravky s obsahom ibuprofenu, ktorý tiež znižuje teplotu a zmierňuje bolesť hlavy.
Kašeľ alebo nádcha
Ak sa počas chrípky objaví kašeľ, je dobré začať užívať kvapky (na vykašliavanie alebo na dusivý kašeľ) alebo sirup. Nádcha síce nie je pre chrípku typická, ale veľmi často sa pridáva ako druhotná infekcia. Na upchatý nos pomáhajú nosné kvapky. Veľmi obľúbené sú kombinované prípravky na chrípku, ktoré uvoľňujú upchatý nos, odstraňujú tlak v uchu a pálenie v krku.
Vitamíny
Na zmiernenie príznakov chrípky sa odporúčajú vitamínové prípravky, napríklad vitamín C, alebo multivitamínové prípravky. Z liečivých rastlín pomáhajú prípravky obsahujúce echinaceu, čaje s lipou, skorocelom, materinou dúškou, podbeľom, divozelom, jablčníkom, najčastejšie vo forme bylinkových sirupov alebo čajových zmesí.
Jedlo a pitie
Počas chrípky je dôležitý dostatočný pitný režim. Pri horúčke potrebujete denne až štyri litre tekutín. Jedlo by malo byť skôr ľahké, kašovité, nedráždivé a bohaté na vitamíny (predovšetkým veľa ovocia a zeleniny, dojčenskej ovocnej výživy). Z vitamínov je najdôležitejší vitamín C.
Jednoduché, ale účinné domáce prostriedky
Upchatý nos: jesť ostré jedlá (chili, chren, horčica) uvoľňujú sekréty v nose
Dutiny: naparovať sa nad kamilkami, mätou piepornou, tymianom s pridaním eukalyptovej silice. Spôsobuje to uvoľnenie. Silné hojivé účinky má infračervené svetlo, pretože teplo preniká do hĺbky
Bolesti hlavy a kĺbov: krátko povaríme 250 g myšieho chvosta, 200 g mäty piepornej a vlejeme do príjemne teplého kúpeľa. Kúpeľ má trvať maximálne 20 minút. Potom je vhodné zabaliť sa do osušky a teplej deky a ostať ešte 30 minút ležať. Opakujeme 2 – 3x týždenne – najlepšie na noc. Kúpeľ pôsobí povzbudzujúco a uvoľňuje
Kašeľ: 10 veľkých koliesok cibule, 16 lyžíc medu zmiešať a nechať 24 hodín stáť. Z času na čas premiešať, potom prefiltrovať sirup, z ktorého treba denne užívať 3 – 6 lyžíc
Bolesti hrdla:
-
Do pohára teplej vody dáme 1 lyžicu medu a 1 lyžičku jablčného octu, dvakrát denne vypijeme pohár
-
Trikrát denne kloktať teplou slanou vodou s citrónom (šťava z ˝ citróna, ˝ lyžičky soli)
-
Čistú vreckovku namočíme do rozriedenej slivovice, omotáme okolo krku a oviažeme teplým šálom
-
Každú hodinu kloktáme studeným nálevom šalvie lekárskej, repíka alebo harmančeka Studené obklady z odvaru paliny alebo šalvie previažeme igelitom a okolo ešte omotáme šál, plienku alebo teplú šatku.
Zachrípnutie: vyšľahať vaječný bielok, primiešať cukor a citrónovú šťavu, jesť po lyžičkách
Niekoľko tipov ako sa rýchlo zbaviť chrípkových vírusov
Plnohodnotná strava: Dodáva telu silu a energiu: ovocie, zelenina, obilniny, mlieko, šaláty. Naozajstný zabijak chrípky: cesnak.
Vitamíny A, E, C: Mrkva, kivi, citrusové plody, orechy, mandle, multivitamínové prípravky. Čerstvo vytlačené šťavy z ovocia, kyslá kapusta, čučoriedky, čerstvý ananás.
Životospráva: Striedavé sprchy, prechádzky na čerstvom vzduchu, vyvarovať sa alkoholu (porušuje reguláciu tepla kože), prestať fajčiť (nikotín oslabuje sliznicu).
Spánok: Preťažený organizmus otvára útočiacim vírusom dvere.
Uvoľnenie: Načerpajte silu tým, že vypnete. Čítajte knihu, počúvajte obľúbenú hudbu, meditujte pri sviečkach, alebo nerobte vôbec nič.
Vyrovnanosť: Nechajte citom voľný priebeh, nič v sebe neduste, obrňte sa hrošou kožou. Ak nie je v poriadku duševný život, vírusy môžu ľahšie prenikať do tela.
Autor článku: Agáta Görnerová