Červené stužky upozorňujú na problém s AIDS, neobchádza ani Slovensko

Začiatok posledného mesiaca v roku patrí už 20 rokov Svetovému dňu boja proti AIDS. Jeho symbolom je červená stužka, jej pripnutím možno vyjadriť solidaritu s tými, ktorých toto infekčné ochorenie postihlo. "V roku 2007 žilo na celom svete 33 miliónov osôb infikovaných HIV, z toho dva milióny ľudí zomrelo," uviedla pre TASR riaditeľka kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku Darina Sedláková. Objasnila, že počas minulého roka lekári novodiagnostikovali HIV u 2,7 milióna ľudí. Dramatická je situácia u detí, pričom minulý rok si HIV vyžiadalo životy takmer 270.000 detí do 15 rokov a okolo dvoch miliónov nových prípadov v tejto vekovej skupine, doplnila.

Vírus HIV neobchádza ani Slovensko. Ako priblížil Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva SR, situácia sa u nás monitoruje od roku 1985 a odvtedy sa zaznamenalo 260 infikovaných občanov, u ktorých sa v 50 prípadoch vyvinulo AIDS a následne 32 ľudí zomrelo. Najviac nakazených je v Bratislavskom kraji. V SR tiež epidemiológovia evidujú aj 102 nakazených cudzincov. HIV sa častejšie diagnostikuje u mužskej časti populácie, až 82 percent infikovaných sú muži, ktorí sa väčšinou nakazili homosexuálnym stykom. Zaznamenalo sa tiež šesť prenosov infekcie pri intravenóznej aplikácii drog a jeden prípad nakazenia sa eviduje aj pri podaní transfúzie krvi v zahraničí. Mikas objasnil, že od roku 2001 máme v SR stúpajúcu tendenciu výskytu ochorenia a ďalší vzostup sa očakáva aj naďalej. Na Slovensku sa doteraz vykonalo viac ako 4,4 milióna vyšetrení na zistenie prítomnosti vírusu HIV.

"Ide o ochorenie, ktoré sa šíri predovšetkým pohlavným stykom. No alarmujúci je aj druhý spôsob prenosu, a to je vpichovanie si drog do žíl," uviedla pre TASR vranovská epidemiologička Valéria Sládeková. Dodala, že ďalším spôsobom prenosu je prenos z matky chorej na AIDS alebo HIV pozitívnej nosičky na dieťa počas pôrodu. Na Slovensku zatiaľ porodilo deti 14 HIV infikovaných matiek, infekcia sa doteraz u žiadneho dieťaťa nezaznamenala, ale niektoré sa ešte stále monitorujú. Podľa doterajších zistení ochorenie postihuje najviac mladých ľudí vo veku od 15 do 34 rokov, čo predstavuje až vyše 71 percent. "Ak chceme prispieť k znižovaniu týchto ochorení, musíme preventívne snahy nasmerovať najmä na mladú populáciu, pretože ide o sexuálne najaktívnejších ľudí, ktorým často chýbajú informácie," upozornila Sládeková. Na objasnení spomínaného ochorenia pracuje odborná verejnosť už od začiatku 80. rokov. Doteraz sa jej však nepodarilo nájsť liek, ktorý by pomohol vyliečiť postihnutých ľudí, ani očkovaciu látku, ktorá by pomohla zastaviť šírenie AIDS. Život nakazených však možno pomocou liekov aspoň čiastočne predĺžiť. Na Slovensku sú tri klinické pracoviská pre HIV pacientov, a to v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Anonymne sa možno otestovať vo všetkých Úradoch verejného zdravotníctva alebo v Národnom referenčnom centre pre prevenciu HIV/ AIDS v Bratislave, ktoré má dnes predpoludním deň otvorených dverí pre verejnosť. Ako pre TASR priblížila vedúca centra Danica Staneková, dnes sa tu možno anonymne otestovať, bude sa poskytovať poradenstvo, kondómy a letáky.

Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé štádium je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. U infikovaného sa časom prejaví zväčšenie lymfatických uzlín, nezávisle od toho dochádza počas 1-3 týždňov v 70 percentách prípadov k infekcii, ktorá prebieha podobne ako chrípka - únava, bolesti hlavy a údov, hnačky, zvracanie, strata chuti do jedla a horúčka. Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie, ktoré je charakteristické opakovanou horúčkou okolo 38,5 °C bez príčiny, hnačkami trvajúcimi dlhšie ako mesiac, plesňou nosohltanu, opakovane sa vyskytujúcim oparom na tele, zbelením ústnej sliznice a abscesmi. Posledné štádium je už samotný AIDS, ktorý sa prejavuje veľkou stratou hmotnosti, obmedzeným fungovaním mozgu, infekciami spôsobenými parazitmi, vírusmi, baktériami a plesňami, tuberkulózou či opakovaným bakteriálnym zápalom pľúc a nádormi. Centrálne orgány postihuje pleseň, črevá postihuje chronická infekcia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: