Detskú pohotovosť v Zlatých Moravciach bude zabezpečovať neštátna ambulancia

Nemocnica v Zlatých Moravciach od 31. januára budúceho roka prestane prevádzkovať detskú pohotovosť. Tá však v meste nekončí. Od 1. februára ju začne zabezpečovať neštátna ambulancia. "Je to stopercentne isté. Chceme, aby tu táto služba zostala zachovaná a môžem každého ubezpečiť, že určite aj bude," uviedol lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Ľubomír Ševčík.

Nemocnica v Zlatých Moravciach požiadala kraj o zrušenie lekárskej služby prvej pomoci k 1. decembru z ekonomických dôvodov. Po tom, ako tu zaniklo detské oddelenie, nemá nemocnica personál, ktorý by zabezpečoval pohotovosť pre deti. "My sme ich však zaviazali, aby ju prevádzkovali až do konca januára. Potom bude určený iný neštátny prevádzkovateľ," vysvetlil Ševčík. Na budúci týždeň sa uskutoční rokovanie s lekármi, na ktorom by sa mali dotiahnuť už iba technické detaily. "Ide o miesto, kde sa bude lekárska služba prvej pomoci prevádzkovať, zabezpečenie hygieny, vydanie povolení a podobne. Dohoda o tom, že detská pohotovosť v Zlatých Moravciach zostane, je však istá. Pretože ide o poskytovanie akútnej lekárskej starostlivosti, sú aj zdravotné poisťovne povinné tieto výkony preplácať," ubezpečil Ševčík.

V zlatomoraveckej nemocnici zaniklo v októbri detské, novorodenecké a gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, v súčasnosti jej dlh predstavuje sumu asi 25 miliónov korún (829.848 eur). Mesto, ktoré je zriaďovateľom nemocnice, pred časom zrušilo tender na investora, ktorý jej mal pomôcť dostať sa z ekonomických problémov. Zrušenie výberového konania navrhol mestu riaditeľ nemocnice Viktor Žák, ktorý odporučil vypracovať najprv ekonomickú analýzu a až potom zvážiť ďalší postup pri záchrane nemocnice. Zlatomoravecká primátorka Serafína Ostrihoňová v súčasnosti nevylučuje, že už v krátkom čase bude vyhlásená nová súťaž s novými podmienkami. Pred časom Zlatým Moravciam ponúkal partnera pre nemocnicu aj NSK. "Snažíme sa pomôcť. Nechceme aby 35.000 až 45.000 ľudí bolo odrezaných od zdravotnej starostlivosti. Ponúkali sme konkrétneho investora, zatiaľ bez odozvy," uviedol pred časom predseda NSK Milan Belica.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: