Ariela Šarona vyhlásia za trvalo nespôsobilého

Ariela Šarona vyhlásia za trvalo nespôsobilého
Zdroj: bigstockphoto.com

Izraelského premiéra Ariela Šarona, ktorý je už tri mesiace v kóme, vyhlásia v utorok 11. apríla za trvalo nespôsobilého, oznámilo dnes ministerstvo spravodlivosti. Toto rozhodnutie de facto signalizuje oficiálny koniec jeho vládnutia.

Ariela Šarona (78) vyhlásili za dočasne nespôsobilého po tom, ako po silnej mozgovej príhode 4. januára upadol do kómy. Do funkcie úradujúceho premiéra ihneď nastúpil Ehud Olmert, aby mohla vláda pokračovať vo svojej činnosti. Podľa izraelského práva však môže Olmert zastávať tento post len 100 dní, potom musí byť za Šarona vymenovaný oficiálny nástupca.

Toto ultimátum vyprší v piatok, no keďže v stredu začínajú sviatky židovskej Veľkej noci, ktoré potrvajú týždeň, vyhlásenie Ariela Šarona za trvalo nespôsobilého vykonávať svoju funkciu bolo posunuté na utorok. Ak by sa však jeho zdravotný stav zlepšil pred vypršaním ultimáta, rozhodnutie samozrejme nevstúpi do platnosti, uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Jacob Galanti.

Očakáva sa, že za oficiálneho nástupcu Ariela Šarona v prípade nezlepšenia jeho stavu bude vyhlásený úradujúci premiér Ehud Olmert, ktorý 28. marca vyhral voľby. Olmert medzitým pokračuje v rokovaniach s menšími stranami o vytvorení vládnej koalície.

Predstavitelia jeruzalemskej nemocnice Hadasa, kde Šaron leží, sa dnes vyjadrili, že ešte stále prebiehajú rozhovory o tom, či pacienta presunúť do zariadenia pre liečbu dlhodobo chorých. Odborníci označujú jeho šance na zotavenie za mimoriadne chabé vzhľadom na závažnosť mŕtvice i vzhľadom na pretrvávajúci komatózny stav.

Hovorca nemocnice Ron Krumer označil Šaronov stav za "vážny, no stabilizovaný", čo naznačuje, že jeho život nie je napriek závažnosti ochorenia v bezprostrednom ohrození.

Minulý týždeň sa Šaron podrobil operácii lebky, ktorej časť mu odstránili v predchádzajúcich zákrokoch.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: