Lekári radia: dajte si počas Vianoc pozor na úrazy aj rybacie kostičky

Počas Vianočných sviatkov ošetria lekári vo Fakultnej nemocnici L Pasteura Košice každoročne niekoľko stoviek pacientov. Najviac ich obyčajne vyhľadá pomoc internistov kvôli kolapsom, problémom s vysokým krvným tlakom, ale i rôzne pre cievne a tráviace ťažkosti, či otravu alkoholom. Plné ruky práce majú aj traumatológovia, ktorí ošetrujú hlavne rôzne rezné rany a iné poranenia v domácnosti či zlomeniny po páde na klzkom chodníku. Nechýbajú dolámané či doudierané deti, ktoré sa chcú počas sviatkov vyblázniť na snehu a lekári sa príležitostne stretávajú aj s takými raritami, medzi ktoré patrí napríklad zlomená stehenná kosť staršej Košičanky po pošmyknutí sa na obale z rozbaleného darčeka...

Traumatológovia preto pred blížiacimi sviatkami varujú – ponáhľajte sa pomaly! Aby ste prežili Vianoce v pohode, radia tiež opatrne narábať s ostrými predmetmi a horúcimi pokrmami. No obozretnosť je namieste aj pri iných činnostiach a nielen počas samotných sviatkov.

Na Klinike úrazovej chirurgie sme v minulosti ošetrovali viacerých pacientov, ktorí sa vážne zranili po páde zo stoličky pri umývaní okien či páde na zem pri rezaní vianočného stromčeka. Stretávame sa aj s menej kurióznymi prípadmi – obeťami dopravných nehôd, ku ktorým dochádza veľakrát celom zbytočne. Pred sviatkami sa zvyčajne veľmi ponáhľame, preto radím všetkým trochu spomaliť. Nech robíte čokoľvek, robte to s rozvahou", apeluje zástupca prednostu Kliniky úrazovej chirurgie FN L. Pasteura Košice MUDr. Theodoz Molčányi.

Sviatočnú atmosféru môže pokaziť aj rybacia kostička bolestivo zapichnutá v hrdle alebo jazyku. Pracovníci Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN L. Pasteura Košice zaznamenávajú sporadicky takéto prípady aj v priebehu roka, no viac ich je zvyčajne počas Vianoc.

Stáva sa, že k nám na Štedrý deň príde aj niekoľko takýchto pacientov. Keďže kostičky z kapra sú ostré, radím ho jesť pomaly, aby sa predišlo zbytočným nepríjemnostiam. No pokiaľ sa už kostička ocitne zapichnutá v hrdle, lepšie je nepokúšať sa ju vytiahnuť sám a vyhľadať radšej pomoc lekárov,“ konštatuje prednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Prof. MUDr. Juraj Kovaľ, CSc.

Krční lekári vedia pacientom obyčajne rýchlo pomôcť, no malé deti musia pred zákrokom uspať, preto radia nepodávať menším deťom vôbec pokrmy z rýb.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: