Detskú pohotovosť v Zlatých Moravciach zabezpečia neštátni lekári

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) sa dohodol s neštátnymi lekármi na ďalšom prevádzkovaní lekárskej služby prvej pomoci pre deti v Zlatých Moravciach. Ako pre TASR uviedol lekár NSK Ľubomír Ševčík, prevádzkovanie detskej pohotovosti bude zastrešovať súkromný lekár Štefan Valentovič, ktorý už v meste zabezpečuje pohotovosť pre dospelých. Priamu lekársku starostlivosť budú v ordinácii vykonávať neštátni pediatri.

„Detská pohotovosť bude sídliť v areáli nemocnice. Podľa mojich informácií by to malo byť hneď na začiatku, pri vstupe," uviedol Ševčík. Podľa jeho slov je už teraz isté, že Zlaté Moravce o detskú pohotovosť neprídu ani po 31. januári, kedy ju prestane prevádzkovať mestská nemocnica. „Hneď od 1. februára začnú túto službu poskytovať neštátni lekári. Nový poskytovateľ požiada NSK o rozšírenie činnosti. Na to, aby sme vydali súhlas, potrebujeme nájomnú zmluvu na priestory, kde sa bude detská pohotovosť prevádzkovať, hygienický posudok z Úradu verejného zdravotníctva a čestné prehlásenie odborného garanta, ktorým bude jeden z pediatrov," vysvetlil Ševčík.

Mestská nemocnica v Zlatých Moravciach sama požiadala kraj o zrušenie lekárskej služby prvej pomoci. Dôvody boli ekonomické a k zrušeniu malo dôjsť už 1. decembra. NSK však s týmto termínom nesúhlasil a zaviazal nemocnicu prevádzkovať detskú pohotovosť až do konca januára. „Zostať na prelome roka a počas sviatkov bez pohotovosti by nebolo dobré, preto sme museli trvať na tomto termíne," skonštatoval Ševčík. Zlatomoravská nemocnica sa dostala do ekonomických problémov po tom, ako si u nej Všeobecná zdravotná poisťovňa objednala menší počet výkonov ako v minulosti. Neskôr sa k tomu pridružili aj ťažkosti s nedostatkom lekárov. V októbri tu preto museli zrušiť detské, novorodenecké a gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. V súčasnosti dlh nemocnice predstavuje okolo 25 miliónov Sk (829.848 eur).

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: