Lyžiarske prilby by mali nosiť nielen deti, ale aj dospelí

Lyžiarske prilby by mali nosiť nielen deti, ale aj dospelí
Zdroj: bigstockphoto.com

Aj keď na Slovensku zatiaľ používanie prilby pri lyžovaní nie je povinné, podľa záchranárov by ich mali nosiť všetci, teda nielen deti, ale aj dospelí. Podľa Jozefa Časa z Horskej záchrannej služby v Ružomberku dokážu lyžiarske prilby zabrániť mnohým závažným poraneniam. Základ je podľa jeho slov v tom, že sa v porovnaní s minulosťou zmenili podmienky na lyžovanie. V súčasnosti sa lyžuje na technickom snehu. "Technický sneh je ľad. Čiže ak voľakedy človek na prírodnom snehu aj padol a udrel sa hlavou o snehovú podložku, tak urobil jamu, ale nič sa mu nestalo," skonštatoval záchranár.

Dnes sú však podmienky iné a bežne sa stretáva s úrazmi hlavy následkom pádu. "Dnes som už ošetril dva úrazy, čo išli do nemocnice. Všetko pády, úrazy hlavy," skonštatoval. Zo skúseností vie, že až v 90 percentách prípadov ide pri údere hlavy o stratu pamäti alebo ľahký otras mozgu. Podobná situácia je aj pri snowboardistoch. Siedmi z desiatich, ktorí na svahu padli, majú podľa Časa problémy s hlavou. "Tam, kde sa lyžuje veľa ľudí, sa sneh často zmení na ľadové platne pokryté jemným snehom. Snowboardista to neustojí, zošuchne sa a padá dozadu." Podľa záchranárov je úplne bežné, že rodičia síce kupujú prilby svojim deťom, no oni sami ich nemajú. Z detí do 12 - 13 rokov má na svahu podľa Časa prilbu asi 80 percent. U mladých vo veku od 14 do 19 rokov je približne 50-percentná pravdepodobnosť, že prídu lyžovať s prilbou. Naopak, svedomití v nosení prílb sú napríklad zahraniční lyžiari z Poľska. Väčšina z nich prilbu nosí.

Lyžiarske prilby sa dajú kúpiť už od 33,19 eura (1000 Sk). Samozrejme, že cena rastie v závislosti od typu, veľkosti a podobne. Požičať sa dajú aj v požičovniach s lyžiarskym výstrojom. Lyžiarske prilby sú zateplené a vyrobené z ľahkých materiálov, teda sú aj pohodlné.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: