Slúchadlá môžu vo vysokých frekvenciách spôsobiť poruchu sluchu

Slúchadlá môžu vo vysokých frekvenciách spôsobiť poruchu sluchu
Zdroj: bigstockphoto.com

Ak je veľmi silno a dlhodobo pustený zvuk z CD alebo MP3 prehrávača, slúchadlá na ušiach môžu spôsobiť poruchu sluchu vo vysokých frekvenciách, v tónoch, ktoré sú v opere. Pre TASR to konštatovala Janka Jakubíková z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave v súvislosti s tým, že slúchadlá v ušiach tínedžerov sú dnes skôr samozrejmosťou ako výnimkou. Pri posudzovaní rozdielu medzi zvukmi rozptýlenými v priestore a zvukom koncentrovaným v slúchadlách odborníčka upozornila, že podstatnejšou veličinou je sila zvuku, teda hlučnosť. "Ak je hluk veľmi silný, poškodzuje vnútorné ucho," spresnila. Ak má teda dieťa slúchadlá na ušiach v primeranej hlučnosti, nemali by podľa nej ovplyvniť kvalitu sluchu, pretože zvuk nám škodí len v prípade ak je príliš hlučný.

"V situácii, keď je mladý človek v príliš hlučnom prostredí chvíľu, napríklad na diskotéke pri reproduktoroch, odkiaľ odíde ohlušený, mu možno píska v ušiach a možno má chvíľu pocit straty sluchu, ale do druhého dňa sa mu sluch zregeneruje," uviedla príklad Jakubíková. Sluch poškodzuje teda len dlhodobé a hlasité počúvanie hudby. "Pri obojstrannom poškodení má človek pocit, že horšie počuje, veľakrát ľuďom začne pískať v ušiach a majú tinitus, teda šelest v ušiach," vysvetlila. Podľa psychologičky Evy Smikovej sú slúchadlá v ušiach detí v prvom rade imidžovou záležitosťou. "Druhý kontext vyplýva zo zaháňania nudy, keď si skracujú rôzne čakania a nudné činnosti. Ale v istých situáciách, napríklad pri prechádzaní cez cestu, pri bicyklovaní, môže počúvanie hudby cez slúchadlá ohroziť bezpečnosť. Tam by som veľmi zvažovala, či je to účelné," upozornila.

Rodičov často rozčuľuje, ak majú deti slúchadlá v ušiach aj pri činnostiach, ktoré vyžadujú maximálne sústredenie, najmä pri učení. Psychologička však tolerantne odporúča, že ak hlasitosť neprevažuje všetky ostatné podnety, netreba ich zakazovať. "Dôležité je vedieť, aký typ človeka sme. Či sa nám dobre učí, ak počúvame nejakú hudbu, alebo nás to ruší," zhodnotila. Príjemný a obľúbený hudobný "podmaz" však môže podľa nej v dnešnej dobe, keď je šumov okolo nás naozaj veľa, našu činnosť aj zefektívniť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: