Partnerstvo 23andMe a mondoBIOTECH s cieľom pokročiť vo výskume zriedkavých chorôb

23andMe, Inc., priemyselný líder v oblasti genetiky, a mondoBIOTECH AG, švajčiarska výskumná spoločnosť zameraná na rozvoj liečby zriedkavých chorôb, dnes na Svetovom ekonomickom fóre v Davose (Švajčiarsko) oznámili svoju spoluprácu s cieľom pokročiť vo výskume zriedkavých chorôb. Oznámenie naznačuje návrat spoločností do Svetového ekonomického fóra, kde boli obidve ocenené ako Technologickí priekopníci roku 2008.

23andMe a mondoBIOTECH budú spolupracovať na výskume genetického základu zriedkavých a potenciálne smrteľných chorôb, ako sú napríklad pľúcna artériová hypertenzia, sarkoidóza a pľúcna fibróza, o ktorom sa zatiaľ veľa nevie. mondoBIOTECH vyhľadá jednotlivcov trpiacich konkrétnymi zriedkavými chorobami a zaplatí ich registráciu na poskytnutie služby 23andMe Osobný genóm. Výskumní pracovníci budú mať následne možnosť študovať formou klinických testov zozbierané genetické informácie spolu s poskytnutými fenotypickými informáciami, a tak pochopiť potenciálne príčiny týchto ochorení. 23andMe bude koordinovať celogenómové asociačné štúdie pre pobočky mondoBIOTECH, pričom bude využívať vlastnú vedeckú infraštruktúru a expertízu v oblasti bioinformatiky.

Technológia na analýzu DNA vyvinutá spoločnosťou Illumina, ktorú využíva 23andMe, je špičková svetová technológia na celogenómové asociačné štúdie s jedinečnou schopnosťou obsiahnuť vzorové markery. Táto vlastnosť umožnila 23andMe selektovať SNP (polymorfizmus jednotlivých nukleoidov) alebo varianty, ktoré poskytujú pokrytie génov spájaných s reakciou na lieky, čiže informácie, ktoré sa ukazujú byť rozhodujúce pre rozvoj personalizovaného prístupu v medicíne. Okrem viac ako pol milióna markerov, ktoré sú k dispozícii pre výskum chorôb, "farmakogenetické" indikátory obsiahnuté v súbore dát 23andMe by mohli poskytnúť neoceniteľné informácie pre určenie liečebného postupu.

"Naším cieľom je zohrať aktívnu úlohu pri pokroku vo výskume zriedkavých genetických porúch," uviedla Linda Avey, spoluzakladateľka 23andMe. "Partnerstvom s kolegami z mondoBIOTECH, spoločnosti, ktorá sa tejto oblasti intenzívne venuje, budeme môcť genetickými a bioinformatickými odbornými znalosťami nášho výskumného tímu prispieť k lepšiemu pochopeniu týchto často ničivých stavov." "Už roky pracujeme v mene komunít ľudí trpiacich opomínanými a nezaslúženými ochoreniami, aby sme zlepšili životy ľudí so zriedkavými a smrteľnými ochoreniami," uviedol Fabio Cavalli, výkonný riaditeľ mondoBIOTECH. "Keď sme sa minulý rok v Davose stretli so zakladateľmi 23andMe a videli sme, čo robia s genetikou, bolo nám jasné, že spolupráca medzi našimi spoločnosťami by mohla znamenať výrazný pokrok v pochopení príčin ochorení, ktorých výskumu sa venujeme."

O 23andMe 23andMe, Inc. je popredná spoločnosť v oblasti genetiky, ktorá pomáha jednotlivcom pochopiť vlastné genetické informácie prostredníctvom analýzy DNA a sieťových interaktívnych nástrojov. Služba Osobný genóm umožňuje jednotlivcom dozvedieť sa viac o svojich predkoch a zdedených vlastnostiach. Spoločnosť 23andMe, Inc., ktorú v roku 2006 založili Linda Avey a Anne Wojcicki, má na konzultácie k dispozícii skupinu renomovaných odborníkov v oblasti ľudskej genetiky, bioinformatiky a vedy o počítačoch. K hlavým investorom spoločnosti patria Genentech, Inc., Google Inc. a New Enterprise Associates. Viac informácií nájdete na www.23andme.com

O mondoBIOTECH

mondoBIOTECH je švajčiarska open-source biotechnologická spoločnosť zameraná na zlepšenie zdravotného stavu pacientov postihnutých zriedkavými ochoreniami. V súčasnosti má v sieti produktov viac ako 300 peptidov, ktoré umožňujú liečbu viac ako 600 zriedkavých ochorení. Spoločnosť udeľuje licencie na svoje produkty spoločnostiam, nadáciám a súkromným osobám, ktoré majú záujem o zlepšenie stavu postihnutých pacientov. Spoločnosť získala šesť označení liekov na zriedkavé choroby (OMP) v Európe a v Spojených štátoch a poskytla licencie na sedem produktov spoločnostiam BiogenIdec, InterMune, United Therapeutics/LungRx. Svetové ekonomické fórum zvolilo mondoBIOTECH za Technologického priekopnícka roku 2008. Viac informácií nájdete na www.mondobiotech.com.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: