Európania podceňujú rakovinu hlavy a krku

Aj keď rakovinové ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny smrti v Európe a každoročne je diagnostikovaných viac ako tri milióny nových prípadov, povedomie o nádorových ochoreniach je stále veľmi nízke. Platí to aj o rakovine hlavy a krku, ktorou trpí viac ako 140.000 Európanov. Hovoria o tom aj výsledky najnovšieho prieskumu, ktorý sa uskutočnil v siedmich európskych krajinách.

Na otázky prieskumu odpovedalo 7520 respondentov z Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Španielska, Švédska a Spojeného kráľovstva. O diagnóze už počul každý štvrtý z opýtaných Európanov, pričom pozitívne odpovedalo najviac Talianov (39 percent) a najmenej Britov (11 percent). Najčastejším zdrojom informácií sú médiá (35 percent) alebo rozprávanie niekoho vo svojom okolí. Zaujímavé je, že 15 percent čerpalo informácie z osobných skúseností a iba 8 percent z nemocníc alebo ordinácií lekárov.

Za rizikový faktor pri rakovine hlavy a krku väčšina z účastníkov prieskumu uviedla fajčenie, viac ako polovica zaň pokladá alkohol. Vystavovanie sa slnečnému žiareniu za rizikový faktor identifikovala iba jedna štvrtina z opýtaných. Štyria z piatich opýtaných veria, že veľkou hrozbou je aj zlý životný štýl. O vplyve HPV (Human Papilloma Virus) či promiskuitnom sexuálnom živote na nádorové ochorenia v oblasti hlavy a krku nevedel takmer nik. Otázka "Ktoré časti tela podľa vás zasahuje rakovina hlavy a krku?" priniesla prekvapivý výsledok. Hoci väčšina správne uviedla, že ochorenie postihuje hrtan a hltan, 60 percent zároveň nesprávne uviedlo, že zasahuje aj mozog. Takmer polovica respondentov mylne identifikovala štítnu žľazu (48 percent). Čo sa týka znalosti symptómov ochorenia, sú na tom obyvatelia siedmich európskych krajín oveľa lepšie. Väčšina správne určila opuchnutie alebo bolesti hrdla, iba niekoľko z opýtaných uviedla aj krvácanie z nosa alebo trvalé upchatie nosnej dutiny.

Účastníci prieskumu považujú rakovinu hlavy a krku za zriedkavé ochorenie. Každý piaty respondent uviedol, že rakovina hlavy a krku ohrozuje menej ako tisíc Európanov. Realita je však iná. V poslednom desaťročí počet ochorení výrazne stúpol. Nárast sa prejavuje najmä u žien, hoci mužských pacientov je stále dvoj až trojnásobne viac. V Európe je to podľa najnovších informácií približne 140.000 ochorení, pričom na následky choroby každoročne umrie 65.000 pacientov.

Pacienti s diagnostikovanou rakovinou hlavy a krku prežívajú päť rokov a viac. Táto forma rakoviny patrí medzi závažné ochorenia, ktoré môže postihovať všetky orgány hlavy a krku okrem očí, mozgu, uší, štítnej žľazy a pažeráka. Rizikovými faktormi sú vek nad štyridsať rokov, fajčenie, alkohol, vystavovanie sa slnečnému žiareniu alebo HPV vírus. Rakovina hlavy a krku je závažným problémom aj na Slovensku. Rakovina hrtana je dokonca v desiatke najčastejších rakovinových ochorení u mužov (9 percent zo všetkých onkologických pacientov).

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: