Český premiér kritizoval poplatkové obštrukcie krajov

Tvrdej kritike podrobil dnes premiér Českej republiky Mirek Topolánek hajtmanov českých krajov, ktorí - v súlade s predvolebným sľubom sociálnej demokracie – pristúpili vo všetkých mimopražských regiónoch k faktickému rušeniu poplatkov za návštevu lekára a recept. O revízii poplatkov, ktoré platia v ČR od januára 2008, sa v Poslaneckej snemovni ešte len bude hlasovať, ale kraje už našli spôsob, ako občanov od nepopulárnych poplatkov oslobodiť. Stačí, ak pacienti v krajskej nemocnici či lekárni podpíšu jednoduchý formulár, a poplatky za nich uhradí kraj zo svojho rozpočtu.

Kraje v Čechách a na Morave, ktoré – s výnimkou Prahy – od jesenných volieb ovládla opozičná ČSSD, začali poplatky vo veľkom torpédovať práve dnes. Podľa premiéra kraje obchádzaním zákona hazardujú so svojim rozpočtami. Topolánek postup socialistami ovládaných krajov označil dokonca za "boľševické opatrenia" a hajtmanov obvinil z vnášania chaosu do zdravotníctva. "Chaos, ktorý ČSSD vyvolala práve v otázke poplatkov v jednotlivých krajoch, útočí na celý systém. Vraciame sa do doby, keď sa stálo v radoch na toaletný papier a na banány," vyhlásil rozčúlený premiér.
Oslobodenie pacientov od poplatkov sa týka iba krajských nemocníc a lekární. Pre zvyšné zariadenia to predstavuje znevýhodnenie. Súkromné lekárne, kde sa už 13 mesiacov platí 30 Kč za každú položku na recepte, v ostatných dňoch zaznamenali úbytok klientov. Pacienti totiž radšej idú pre lieky do krajských lekární, kde ich povinnosti platiť poplatky zbaví jediný podpis.

Regulačné poplatky za návštevu lekára a pohotovosti, pobyt v nemocnici a každú položku na recepte vlani skúmal aj český ústavný súd. Najvyššia súdna inštitúcia poplatky tvrdo kritizovala, ale dospela k záveru, že ústave neodporujú. Poplatky prispeli k poklesu popularity stredo-pravej vlády Mirka Topolánka a viedli aj k tomu, že minister zdravotníctva Tomáš Julínek v januári musel opustiť vládu. Podľa premiéra však nebola chyba v reformách a poplatkoch, ktoré minister presadil, ale v jeho komunikácii s laickou a odbornou verejnosťou. Pre ČSSD sa poplatky stali v októbri hlavnou témou krajských a senátnych volieb, v ktorých opoziční socialisti presvedčivo zvíťazili na úkor Topolánkovej ODS a ďalších koaličných strán. ČSSD po voľbách ovládla všetky krajské rady. Jediným krajom, kde má ODS väčšinu a aj svojho hajtmana, zostáva Praha, kde sa voľby konajú v inom termíne než vo zvyšku republiky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: