korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Chrbtici najviac škodí statická pozícia v sedavom zamestnaní

Väčšina ľudí má dnes sedavé zamestnanie, pri ktorom je chrbtica v statickej pozícii, čo jej najviac škodí. Pre TASR to konštatovala fyzioterapeutka Lucia Merceková, školiteľka "Školy chrbtice" na Slovensku.

"Buď máme nesprávne nastavený monitor alebo stoličku," spresnila. Statické zaťaženie nie je pre človeka vôbec ideálne. "Ako ľudia sme stavaní na pohyb. Všetky prostriedky na zefektívnenie práce - autá a počítače - smerujú proti nám samotným a oplácajú sa nám bolesťou. Statická záťaž smeruje vždy proti chrbtici," vysvetlila fyzioterapeutička. Pri sedavom zamestnaní sa treba k chrbtici správať čo najšetrnejšie. "Existujú tzv. ergonomické pravidlá, ktoré to nielen stanovujú, ale aj odporúčajú. Často sa stretávam aj s tým, že ľudia majú kvalitnú techniku, ale nevyužívajú jej parametre. Ak napríklad nemôžeme posúvať výšku stola, musíme sa jeho výške prispôsobiť my," dodala Merceková.

Pri nastavovaní výšky stoličky dosiahneme ideálnu polohu vtedy, ak ruky položíme na stôl alebo klávesnicu a pri pohľade zboku by mal byť lakeť uzavierať uhol 90 stupňov. Monitor a všetky zariadenia počítača ako klávesnica alebo myš by mali byť priamo pred nami. "Monitor rozhodne nemôže byť mimo nášho priameho pohľadu, pretože nesprávna poloha sedenia so stálym otáčaním hlavy alebo vytáčaním chrbtice do strany sa po čase u zamestnanca prejaví opotrebovaním alebo bolesťami. Je to vždy len otázka času," upozornila. Pri správne nastavenej stoličke by mal byť horný okraj obrazovky počítača vo výške očí.

Fyzioterapeutička odporúča striedať v pracovnom procese fázy sedenia s krátkymi fázami aktívneho pohybu ako napr. prechádzka po chodbe, schodisku. "Podľa pravidiel bezpečnosti práce by sme mali polohu pri práci zmeniť každé dve hodiny. Presadnime si na fitloptu, dynamickú stoličku alebo si uvoľnime chrbticu jednoduchými cvičeniami. O tých by sa ale človek mal poradiť s fyzioterapeutom," navrhla Merceková. Väčšina ľudí pracuje s maximálnou záťažou v sede celý týždeň a cez víkend chce s dobrým úmyslom nahradiť telu nedostatok pohybu. Chrbtica si však vyžaduje dennodennú starostlivosť. Stačí len desaťminútové nenáročné cvičenie každý deň. Podľa Mercekovej je takéto cvičenie natoľko efektívne, že vykompenzuje celodennú záťaž chrbtice.

"Je niekoľko športov, ktoré sú pre chrbticu zakázané alebo nebezpečné," upozornila. Patria medzi ne obľúbený golf, tenis, squash, basketbal a futbal. Pri týchto športoch dochádza naraz aj k predklonu chrbtice aj k rotácii. "To je pozícia, v ktorej je chrbtica nastavená do polohy, kedy môže dôjsť ku generálnemu a nezvrátiteľnému poškodeniu, zvlášť v prípadoch, keď sme presvedčení, že ideme vykompenzovať celotýždňový nedostatok pohybu. Takéto pokusy sa neraz končia úrazom alebo poškodením platničky," konštatovala Merceková.

Medzi ideálne športy po celotýždňovom sedení v práci zaraďuje cvičenia typu rýchlej chôdze, turistiku, plávanie - s vylúčením plaveckého štýlu prsia s hlavou nad hladinou. Ideálne sú aj jazda na koni, spoločenský tanec, Pilatesove cvičenia. "Cvičenia v rytme hudby sú tiež vhodné, ale sú náročné na záťaž kolien. Preto si treba vybrať vhodnú obuv a podlahu so zmäkčeným povrchom. Vhodné je aj cvičenie v posilňovni, ale tu je aspoň zo začiatku ideálne cvičiť s trénerom, ktorý nás vedie, pretože bez kontroly pri používaní pohybových stereotypov sa sami nemusíme dopracovať k správnemu zaťaženiu, ale k bolesti," povedala fyzioterapeutka. Odporúča tiež bicyklovanie na horskom alebo cestnom bicykli a inline korčule.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: