Dentálna hygiena - trend súčasnosti

Dentálna hygiena - trend súčasnosti
Zdroj: bigstockphoto.com

Dá sa povedať, že úroveň orálneho zdravia sa u našej populácie vo všeobecnosti zlepšuje. Určite je to dostupnosťou a častejším používaním pomôcok a prípravkov určených na denné ošetrovanie ústnej dutiny.

Určite je to aj používaním moderných stomatologických materiálov v zubárstve. No asi najdôležitejším faktorom je, že ľudia začínajú viac dbať o stav chrupu a tým aj celkové zdravie. Návšteva zubnej ambulancie však stále v ľuďoch vzbudzuje rešpekt. Často odkladajú riešenie problému na neskôr. Žiaľ, nič sa tým nevyrieši iba sa zhorší stav, nastávajú komplikácie, predlžuje sa samotná liečba, ošetrenie sa stáva drahším.

Vráťme sa na začiatok a pripomeňme, že najlepšia je prevencia, ešte raz prevencia a prevencia. Veď si len predstavte čo sa v našich ústach deje. Ústna dutina a procesy v nej sú prirovnávané k obrovskej chemickej továrni. Dokonca to má byť najväčšia chemická továreň na svete. Prečo? Pretože množstvo chemických procesov a dĺžka trvania 24 hodín denne bez prestávky v tak malom priestore to sa v takejto forme nikde inde na svete nevyskytuje.

Uvedomme si , že tu sa začína tráviaca sústava. V ústach sa začína rozklad cukrov, slinami sa vylučujú niektoré tráviace enzýmy. Ústna dutina je osídlená aj rôznymi baktériami zohrávajúcimi svoju úlohu v procese trávenia.

Pri zanedbaní hygieny sa pomnoží množstvo škodlivých mikroorganizmov ktoré vytvárajú metabolity a takto spoločne putujú do žalúdka a čriev. Tu sa môže prejaviť ich účinok s odstupom aj niekoľkých rokov, vzplanutím najrôznejších ochorení, ktoré samozrejme nedávame do súvisu so zhoršenou orálnou hygienou.

Čistotou ústnej dutiny teda výrazne ovplyvňujete vaše celkové zdravie a imunitu. Trendom dnešnej modernej doby je pravidelná návšteva dentálnej hygieny. Títo zubársky špecialisti sú schopní dôkladne odstrániť zubný kameň ako výsledok nedokonalo odstráneného povlaku pri čistení zubov. Tak isto odstránia pigmentové škvrny napríklad z kávy, čaju, cigariet. Prečistia hlavne zle dostupné miesta a medzizubné priestory.

Po takejto procedúre budete mať určite príjemný pocit v ústach a tiež na srdci, že ste pre seba niečo urobili. Odborníci tvrdia, že optimálne sú štyri návštevy ročne. Všetko však závisí od jednotlivca a individuálnej starostlivosti ako aj od návykov.

Dentálna hygiena bude v budúcnosti pravdepodobne veľmi vyhľadávanou službou. Trend to jasne naznačuje. Z doterajších skúseností sa dá povedať, že dentálnu hygienu vyhľadávajú najmä budúce mamičky, manažéri firiem, obchodný zástupcovia, pracovníci pracujúci za priehradkami rôznych organizácií, lektori, proste všetci tí, ktorí dennodenne prichádzajú do kontaktu s množstvom ľudí. Takouto prevenciou si zabezpečíte menší výskyt zubných kazov, predĺžite trvácnosť vášho chrupu, vyhnete sa bolesti.

Autor článku: Jozef Levay

Dátum zverejnenia: